Close search

Zemřel král hazardu: Bývalý pašerák Stanley Ho vydělal na čínských prominentech a kasino otevřel i v Severní Korei

Instagram Zdroj: Instagram

Stanley Ho, dlouho vládnoucí král hazardních her, zemřel ve věku 98 let. Proslavil se zejména tím, že v Macau vybudoval komplex kasin, kterých výdělky konkurovaly Las Vegas. Byly ovšem závislé na čínské klientele.

Hongkongský podnikatel byl pověstný také širokou rodinou. Se čtyřmi ženami měl až 17 dětí. Byznys, který budoval 75 let, po něm z větší části zdědí dcera Daisy. O další části impéria se popere zbytek potomstva.

Z pašování do hazardu

Ho se narodil v roce 1921 do bohaté rodiny nizozemského původu. Koncem dekády ale otcovo podnikání končí krachem a rodina se ocitá bez prostředků. Vlastní první velké peníze vydělal za II. světové války pašováním klenotů přes hranici mezi Čínou a Macaem. V roce 1943 si díky těmto financím založil petrolejovou společnost a k tomu přibral stavitelství. Ve svých pamětech později napsal, že Macao bylo za války rájem. "Vydělal jsem tehdy hodně peněz," vzpomíná Ho.

Jeho životní kousek přišel v roce 1961. Se svými společníky přeplatil rodinu Fu, dosavadní dlouholeté majitele monopolní licence na hazard v Macau, a rozjel to ve velkém. Byť si pomohl i příslibem rozvoje infrastruktury a propagace turismu, nakonec vozil, svými cestovkami, především movité Číňany, aby u něj utráceli.

Byznys s hazardem kvetl díky tomu, že otevření čínské ekonomiky vytvořilo záplavu nových boháčů. A ti všichni se chodili bavit do mekky hazardu. O funkcionářích nemluvě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @jetsettingnomad,

Stanley Ho přes společnost SJM Holdings vlastnil 20 kasin a přidružených nemovitostí v Macau, včetně slavného hotelu Grand Lisboa, postaveného ve tvaru květu. Na 47 patrech nabízí vedle ubytování 800 herních stolků a přes tisíc automatů. Tamější restaurace Robuchon Au Dome má na vinném lístku 14 600 lahví a je považována za jednu z nejlepších na světě.

Hosty kasin nechal Ho vozit svými vlastními cestovkami, mezi Hong Kongem a Macau dokonce zřídil linku, kterou obsluhují vrtulníky a denně uskuteční několik desítek letů.

Ho jde do světa

Šíře jeho záběru je neskutečná - přes společnost Shun Tak Holdings podnikal v oblasti zábavy, cestovního ruchu, lodní a letecké dopravy, nemovitostí nebo bankovnictví. Odhaduje se, že jeho podniky zaměstnávají téměř čtvrtinu pracovní síly v Macau. Kromě Hongkongu a Macaa podnikal také v Číně, Portugalsku, Vietnamu, Mozambiku, Indonésii, Východním Timoru a na Filipínách. V roce 2000 investoval 30 milionů dolarů do otevření kasina Pyongyang v jinak před světem poměrně uzavřené Severní Korei.

Hoův monopol na hazard v Macau vypršel v roce 2001, dva roky poté, co Čína získala tuto bývalou kolonii Portugalska do své správy. A i když si na licence konečně dosáhla také konkurence, Ho nepřišel zkrátka. Díky hráčům z Číny jeho majetek rostl nadále, protože se Macao stalo největším herním centrem na světě. Jmění starého pána dosahovalo podle posledních informací 14,9 miliardy dolarů (372 miliard korun).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tatler Hong Kong (@tatlerhongkong),

Obrat kasin v Macu se považuje za barometr čínské ekonomiky. Jestli se daří zemi, kvete i hazard. Útlum nastal až v roce 2014, když Čína spustila protikorupční čistky a brala to hodně vážně. Další pokles přišel letos, kvůli pandemii koronaviru a omezenému cestování spadl obrat kasin o 97 %.

Ho pocházel z třinácti dětí, byl známý milovník klasického tance, dostihů a tenisu. I když ho v USA vyšetřovali kvůli možnému propojení s Triádami, čínskými zločineckými skupinami, a o jeho začátcích se také nemluví jako o čistém podnikání, dosáhl ve společnosti významného postavení. Před olympijskými hrami v roce 2008 dokonce nesl pochodeň. A v Macau se podle něj jmenuje jedna z nejrušnějších ulic - Avenida Doutor Stanley Ho.

V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou, selháním ledvin a prodělal mrtvici. Minulý týden byl kvůli zhoršujícímu se zdravotním stavu převezen do nemocnice, kde 26. května zemřel.

Zdroje: bloomberg.com, hk.asiatatler.com, cnn.com

Nejčtenější články