Close search

Železná Lady by dnes oslavila 94. narozeniny: Jak se Margaret Thatcherová probojovala do světa mužů?

commons.wikimedia.org Zdroj: commons.wikimedia.org

Margaret Thatcherová byla první ženou v britské politice, která se stala předsedkyní vlády. Její schopnost vést dav rozdělovali společnost na dva tábory. Konzervativní žena, jejíž politiku mnoho lidí vynášelo do nebes, zatímco jiní jí pohrdali - nejen toto byla Železná Lady, která by dnes oslavila 94. narozeniny. Jakých zásad se Margaret držela, aby jako žena uspěla v tvrdém světě politiky plných mužů?

Důvěra v sebe samou

Důvěra ve své ideály byla charakteristickým rysem politického působení Margaret. Vedla vládu založenou na politice přesvědčení. Její politika byla postavena primárně na jejích vlastních hodnotách. Měla jasně vytyčené body, za kterými si stála a věřila svému úsudku tak silně jako nikdo jiný.

Margaret s oblibou říkávala: „Být silný je jako být dámou. Pokud musíte lidem sdělit, že jste dáma, pak dámou určitě nejste.“  Thatcher  byla přesvědčena o tom, že vůdci nemusí zdůrazňovat úspěchy. Mluvily za ní její činy, které měly utvrzovat její pozici. Ne nadarmo si vysloužila přezdívku Železné Lady.

Stát si za svým

Margaret si byla plně vědoma toho, že její tvrdá politika má mnoho odpůrců. Když jí někdo na toto téma kladl otázky, odpovídala: „Pokud chcete, aby vás měli všichni rádi, budete ochotni se snížit ke kompromisům a ničeho nikdy nedosáhnete.“

Margaret měla vždy vytyčený jasný cíl, ke kterému směřovala. A byla opravdu úspěšná. Ve své politické funkci dokázala téměř vždy prosadit svůj názor. Jediný zákon, který sama navrhovala a neprošel, se datuje k roku 1986. Navrhovaná legislativa měla umožňovat obchodování i v neděli, což bylo do té doby nelegální.

Vybudovat si dobré vztahy

Networking, tedy budování osobních kontaktů, byl jednou ze strategií, kterou Margaret aplikovala, kde se dalo. Vytvářela si silná lidská pouta, které následně využívala ve svém postavení. Dávala vzniknout silným politickým aliancím, zejména pak s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. Spolu sdíleli velmi podobné politické a finanční smýšlení.

Margaret věřila, že networking je důležitou součástí její politické kariéry. Vytvořené aliance ji napomohly k vítězství ve válce o Falklandy, což nepochybně přispělo i ke skutečnosti, že Margaret byla znovu zvolena do funkce.

Margaret Hilda Thatcherová, baronka Thatcherová z Kestevenu, rozená Roberts se narodila 13. října 1925 a zemřela 8. dubna 2013.

JAKÁ BYLA ŽELEZNÁ MARGARET V SOUKROMÍ? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu