Close search

Zdravý meloun: Obsahuje lykopen, který podle nové studie pomáhá proti rakovině, stárnutí i cukrovce

Unsplash Zdroj: Unsplash

Superpotraviny jsou již dlouho velkým hitem. Jenže zatímco se obvykle mluví o brusinkách nebo borůvkách, zapomíná se na vodní meloun, který má také mimořádné účinky na lidský organismus.

Co by to bylo za horké léto bez vychlazeného melounu. Jenže, jak pro magazín Eatthis.com připomíná dietoložka Julie Upton, meloun neslouží jen na osvěžení. Může pochlubit také mnoha důležitými látkami. Patří mezi ně vitaminy A, B a C, draslík, vláknina, hořčík, fosfor nebo bílkoviny. A to není všechno.

Výživný meloun

Nová studie s názvem Všestranný nutriční potenciál melounu, která byla publikovaná v periodiku Molecules, poukazuje i na to, že tato zelenina obsahuje prospěšné fytonutrienty jako lykopen a L-citrulin, které mají jedinečné zdravotní účinky.

Autoři studie dospěli k závěru, že konzumace melounu může předcházet cévním chorobám, onemocněním souvisejícím se stárnutím, obezitě, cukrovce, vředům a několika druhům rakoviny.

A proč je tomu tak? Meloun totiž obsahuje lykopen, červené rostlinné barvivo, které se nachází také v rajčatech, růžovém grapefruitu, guavě a papáji.

Mimořádný lykopen

Lykopen je antioxidant, který poskytuje ochranu prakticky celému lidskému organismu. Působí proti rakovině prsu, prostaty a plic, kardiovaskulárním nemocem, stárnutí a také ochraňuje pokožku. Vyšší hladiny lykopenu v krevním řečišti totiž pomáhají omezit poškození kůže způsobené UV zářením.

Meloun tvoří až z 92 % voda, což nejen pomáhá hydrataci, ale také zamezuje přejídání. Tudíž je vhodný, když máte chuť na něco sladkého, ale nechcete si moc nabourat svůj denní příjem kalorií,“ dodává dietoložka Julie Upton.

Konzumaci vodního melounu proto doporučuje každému, kdo se snaží zhubnout nebo si udržet zdravou váhu. Kombinace vody a vlákniny v melounu dodá jídlům objem a uspokojí žaludek, takže udrží hlad a chuť na uzdě.

Zdroje informací:
Eatthis.com: One Major Side Effect of Eating Watermelon, Says Dietitian
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Versatile Nutraceutical Potentials of Watermelon-A Modest Fruit Loaded with Pharmaceutically Valuable Phytochemicals

Nejčtenější články