Close search

Zdravý banán: 5 zlepšení, které pocítíte, když jej budete jíst každý den

Freepik Zdroj: Freepik

Říká se, že kam nechodí slunce, tam musí lékař. Nebo také, že jedno jablko denně odežene lékaře. Ale co banán? Jaké jsou jeho účinky na lidský organizmus?

Podle webu o zdravé výživě Healthline je důležité nepřehánět to s konzumací banánů. Doporučení je jeden až dva kusy tohoto ovoce denně. Jíst příliš mnoho jakéhokoli jídla, dokonce i tak zdravého, může vést k nárůstu hmotnosti nebo nedostatku živin. Když budete jíst banán každý den, přináší to tělu spoustu výhod.

Banány udržují zdravá střeva a dobrou pleť

Pravidelnou konzumací banánů podpoříte zdraví svých střev a tím i celkovou pohodu. Podle studie, která byla uveřejněna v periodiku Nutrition Bulletin, obsahují banány rezistentní škrob, který zvyšuje produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. A ty jsou nezbytné pro zdraví střev.

Nezanedbatelnou výhodou banánů je také to, že jsou plné vlákniny a bílkovin, tudíž vás udrží sytější po delší dobu. A to obsahují jen kolem 100 kalorií.

Mezi potravinami, které se nejčastěji skloňují v souvislosti se zlepšením pokožky, jsou obvykle vlašské ořechy, avokádo nebo losos. Banány obsahují množství vitamínů a minerálů, konkrétně mangan, který zvyšuje hladinu kolagenu. Šlo by z nich připravit domácí pleťovou masku, ale konzumace bude neméně prospěšná.

Banán jako zdroj energie

V roce 2012 vnikla studie zaměřena na cyklisty. Ti, kteří každých 15 minut popíjeli nějaký sportovní nápoj, měli celkově horší výsledky v dálkových závodech než jejich kolegové, kteří si dopřáli banány a vodu. To ukazuje na přímou souvislost mezi konzumací banánů a zvýšením hladiny energie.

Banány obsahují také draslík, který pomáhá zlepšovat zdraví srdce. Většina lidí nepřijímá dostatek draslíku v stravě, což může mít dopad třeba na krevní tlak. Podle Healthline může strava bohatá na draslík snížit riziko srdečních onemocnění o 27 %. Bod pro banány navíc.

Zdroje informací:
Healthline.com: How Many Bananas Should You Eat per Day?
Eatthis.com: What Happens To Your Body When You Eat a Banana Every Day
Nutrition Bulletin: Health effects of resistant starch

Nejčtenější články