Close search

Zdravá chůze: Podle odborníků snižuje riziko vysokého cholesterolu a krevního tlaku

Unsplash Zdroj: Unsplash

Britský list The Sun píše o studii, podle které může fyzická aktivita udržet srdce v kondici a krevní tlak na uzdě. Pomáhá už 10 minut chůze denně.

Podle The Sun považují někteří odborníci mírnou fyzickou aktivitu, jako je třeba chůze, za podceňovanou formu cvičení. A to i navzdory faktu, že přináší řadu výhod pro fyzické a duševní zdraví.

Chůze chrání srdce

Některé studie ukázaly, že pravidelná chůze je spojena s nižším rizikem „úmrtnosti ze všech příčin“. V letech 2008-2017 se 6 634 dospělých zúčastnilo studie o chůzi. Výsledek byl mimořádně zajímavý – čím víc kroků ušli každý den, tím víc se snížilo riziko rozvoje diabetu. Každých 1000 kroků, které si účastníci studie dopřáli každý den po dobu šesti let, snižuje riziko cukrovky u dospělých o 2-3 procenta.

Jiná studie zkoumající staré lidi zjistila, ti kteří chodí i jen 10 minut denně, mohou snížit riziko úmrtí z jakékoli příčiny až o 40 procent. Podle kardiologa Moo-Nyun Jina to naznačuje, že by se lidé měli snažit chodit po celý život. Dospělí ve věku 65 a více let by měli mít každý týden alespoň 150 minut mírné aktivity – včetně chůze. Lehké cvičení může pomoci snížit riziko infarktu a mrtvice, protože udržuje srdce v dobré kondici a snižuje krevní tlak.

Pravidelná fyzická aktivita je dobrá v každém věku, protože pomáhá udržovat zdravou váhu a snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Nikdy není pozdě začít být aktivní," dodává pro Daily Mail Chloe MacArthur, odbornice na srdce z British Heart Foundation.

Zdroje informací:
Dailymail.co.uk: 10-minute daily walk in old age reduces risk of dying from all causes by 40%
Thesun.co.uk: HEALTH CHECK How a simple tweak to your daily routine could cut your risk of killer illness
Ijbnpa.biomedcentral.com: Associations of steps per day and step intensity with the risk of diabetes: the Hispanic Community Health Study / Study of Latinos (HCHS/SOL)


Nejčtenější články