Close search

Zdobení perníčků: Rady, díky kterým se s polevou bude pracovat co nejjednodušeji

pixabay Zdroj: pixabay

Voňavé a krásně nazdobené perníčky patří neodmyslitelně k Vánocům. Jak na jejich zdobení, aby vám poleva krásně držela, nestékala a vypadala hezky ještě po Vánocích? Máme pro vás návod krok za krokem, jak dosáhnout dokonalého zdobení na perníčky.

Na kontury glazuru

Perníčky můžete zdobit klasicky ze směsi z bílků, moučkového cukru a citronové šťávy, ale tato poleva má tendenci se drobit a když se s perníčky manipuluje, poleva z nich opadavá. Proto raději pracujte s královskou glazurou, která se dá koupit na internetu nebo v cukrářských potřebách.

Smíchejte 100 gramů glazury se 14 gramy vody, mixujte na nejvyšší otáčky dvě minuty, dokud vám nevznikne krásně hustá hladká bílá hmota, se kterou se dá výborně pracovat. S glazurou můžete vytvářet krajky nejenom na perníčky, ale i na dorty.

Pevná a hladká glazura je připravená. S tou vykouzlíte nádherné kontury perníčků.

Na barevný podklad

Klasickou bílkovou směs je nejlepší použít na barevný podklad perníčků. Na tu budete potřebovat dva bílky, 28 dkg moučkového cukru a šťávu z půlky citrónu. Tuto polevu nemusíte šlehat úplně do tuha, může být trochu tekutější, aby se lépe dostala do záhybů na perníčcích.

A jde se barvit

Část bílkové polevy, která je bílá, ale ještě trochu tekutá, dejte do jiné misky a připravte si barvy. Můžete použít gelové nebo v prášku, které se rozpouští ve vodě. Namočte párátko do barvy a opatrně s ním hmotu zamíchejte. Až budete s barvou spokojeni, dejte polevu do cukrářského sáčku, kterému jen ustřihnete špičku. Glazuru na kontury dejte do silnějšího mikrotenového sáček, který koupíte v každém papírnictví a na špičce jen probodněte, aby dírka nebyla velká.

Samotné zdobení

Když děláte kontury perníčků bílou glazurou, je důležité držet ruku trochu ve vzduchu, aby se sáček nedotýkal perníčku. Jedině tak můžete kontrolovat pohyb ruky a mít tak pevné a rovné kontury. Nejlepší je předpřipravit si pár perníčků dopředu, aby kontury stačily zaschnout. Při jejich vybarvování se vám pak nestane, že byste konturu poškodili. Po zachnutí můžete začít s vybarvováním perníčků. Bílková směs je tekutější a tak vám snadno a rychle vyplní vnitřní část perníčků.

Třpytivé barvy

Pokud se chcete opravdu blýsknout a nazdobit perníčky ještě slavnostněji, pomůže vám třpytková gelová barva, která má ale jednu nevýhodu, dlouho zasychá a to klidně i do druhého dne. Proto s ní pracujte opatrně, aby vám neoblepila vše okolo.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu