Close search

Zbavte se stresu: Těchto pět metod pomůže zvládnout krizové situace

Pixabay Zdroj: Pixabay

Stresové situace jsou součástí pomalu každého dne našeho života. Ať už se jedná o malé napětí vyvolané třeba dopravní zácpou, nebo silný stres ve spojení s vážnou životní situací, tyto pocity mají silný dopad na naše zdraví. Existují ale relaxační techniky, které pomůžou nepříjemné pocity zvládnout a vás opět postaví na nohy.

Od přírody v sobě máme naprogramovaný systém, který při nepříjemných a krizových situacích, rychle dostává naše tělo do určitého nouzového režimu. Tyto situace mají vždy stejný průběh, do těla se začnou uvolňovat hormony, zrychlí se pulz a objeví se svalové napětí.

Podobné fyzické změny bývají velmi nepříjemné a mohou náš stresový prožitek ještě zvýšit, přesto je možné se s danou situací vypořádat pomocí správných relaxačních technik. Ty vám pomohou uvolnit mysl od nepříjemných myšlenek a vrátit tělo do uvolněného stavu.

Správné dýchání

Tato technika je velmi jednoduchá, ale zároveň účinná. Jakmile se pohodlně usadíte, zhluboka a pomalu se nadechněte. Během této techniky se soustředíte na svůj dech a budete ze své mysli vytlačovat nepříjemné a stresující výjevy. Kontrolované dýchání může být velmi užitečné pro lidi, kteří trpí poruchou stravování, jelikož tato metoda vás učí se soustředit na své vlastní tělo a vnímat pozitivně veškeré jeho aspekty.

Zaměřte se na svaly

Další metoda kombinuje kontrolované dýchání se svalovým uvolněním. Poté, co po dobu několika minut budete soustředěně dýchat, zaměřte svoji pozornost na konkrétní část svého těla a zkuste pomocí své mysli svaly v této oblasti uvolňovat. Tato technika se zaměřuje na propojení mysli a těla, napomáhá tak k uvědomění si svého těla a sebe sama.

Mindfulness

Mindfulness je praktikou, která se také zaměřuje na správné dýchání a vede vás ke vnímání přítomnosti a daného okamžiku, ve kterém se právě nacházíte. Hlavním cílem této metody, je odvést vaši mysl od trápení a destruktivních myšlenek i pocitů. Tato metoda během posledních let nabírá na popularitě a může být velmi nápomocná pro lidi trpící úzkostmi a depresemi.

Jóga, taj-či

Tato starodávná umění si našla zpět cestu do našich „moderních“ životů a velice efektivně pomáhají lidem zvládat stres a psychické napětí. Tyto praktiky kombinují rytmické dýchání s konkrétními pózami a plynulými pohyby. Jejich úkolem je přes fyzickou činnost odvést pozornost od znepokojujících myšlenek.

Pozitivní výjevy

Tato technika je založená na lidské představivosti. Jedná se o to, abyste si ve své mysli představili příjemné a pozitivní scény i výjevy, které vám pomohou relaxovat.

Nejčtenější články