Close search

Žárovky už možná měli ve starém Egyptě: Převratný objev, který vyšel najevo až mnohem později

Profimedia.cz Zdroj: Profimedia.cz

Za vynález moderní doby je považována žárovka a vůbec celá elektřina. Egyptologové přišli na to, že je dost možná vymyslel už někdo před námi, a to velmi dávno.

Egypt je dodnes pro vědce záhadou. Civilizace, která byla na svou dobu natolik pokroková, že nám zůstává jen rozum stát. Dodnes se vědci přou, čím si staří stavitelé pyramid uvnitř svítili. Například Cheopsova pyramida je uvnitř nádherně vymalována hieroglyfy, které potmě nakreslit jednoduše nejdou.

Louče jsou vyloučené, neboť na zdech chybí úchyty, do kterých by se louče umístily. Navíc nikde nejsou ani stopy po kouři a dýmu, který z loučí uniká. Vědci vyloučili i zrcadla. Pokusem, který se zrcadly prováděli, se ukázalo, že světlo, které zrcadla do pyramid přinášejí je velmi slabé a rozhodně by k řádnému osvětlení nestačilo.

Záhadný hieroglyf v Hathořině chrámu

Pozornost vědců upoutal záhadný hieroglyf, který byl nalezen v chrámu bohyně Hathor v Dendeře. Podobné fresky byly nalezeny i v pohřebních komorách faraonů a v Údolí králů. Hieroglyf zobrazuje opravdu záhadnou věc, která velice připomíná dnešní žárovku! Dokonce bylo nalezeno i vyobrazení podobné dnešnímu akumulátoru.

Tajemný bůh Thovt

Důležitou roli hraje egyptský bůh Thovt. Ten je zobrazován jako muž s hlavou ibise a občas se uměl převtělit i do podoby paviána. Sestoupil kdysi z nebes a naučil lidi matematice, astronomii, písmu, a dokonce jim přinesl ,,světlo“. Velká náhoda, nemyslíte?

Egyptologové si nevědí rady

Egyptologové dlouho byť jen pomyšlení, že se jedná o žárovku zavrhovali a reliéf interpretovali jako obyčejný náboženský symbol. Pak byl tento hieroglyf objeven i na starých papyrech a v běžných textech bez náboženského podtextu. Vědci tedy museli své tvrzení přehodnotit.

Uvidíme, jakým výsledkem nás překvapí. Budeme snad přepisovat dějiny?

Nejčtenější články