Close search

Zapomeňte na hladovění a alkohol: Jakým věcem byste se měla vyhnout při menstruaci

pixabay Zdroj: pixabay

Některé ženy necítí například díky užívání antikoncepce žádné omezení v době menstruace. Ale přesto jsou věci, které by dělat neměly, i když je průběh jejich dnů bezproblémový. Tělo je přeci jen oslabené, zranitelnější a náchylnější. Proto si alespoň těch pár dnů v měsíci dopřejte víc pohody než obvykle.

1. Klidové období

První tři dny byste neměla své tělo vystavovat větší zátěži. I když nic necítíte, přece jen krvácíte a spíše byste si měla naordinovat klidnější režim. Cviky, při kterých pánev zvedáte do vzduchu (např. svíčka) v prvních třech dnech vynechte úplně. Na běhání a posilovnu raději taky v tomto čase zapomeňte.

2. Raději se sprchujte

Pokud jste zvyklá na koupelové lázně, během vašich dnů raději vsaďte na sprchu. V době menstruace je děloha „otevřenější“ a je tak náchylnější. Bakterie, které se mohou ve vodě objevit, by tím pádem mohly vyvolat nějaké komplikace. Horká voda zase způsobuje silnější krvácení.

3. Neomezujte se v jídle

Samozřejmě, že těžká a příliš slaná jídla se během menstruace nedoporučují, ale nepřehánějte to ani s dietami. Ve dnech, kdy krvácíte, gynekologové doporučují, abyste jedla normálně a žádné jídlo nevynechávala. Ztrácíte krev a drastickým hladověním byste si mohla zadělat na pěkné komplikace, třeba malátnost a mdloby.

4. Pozor na léky proti bolesti

V době menstruace dochází k větší srážlivosti krve, proto si dejte pozor na léky, které užíváte. Vyhnout byste se měla Analginu a Aspirinu. Pokud máte silné bolesti, raději sáhněte po lécích, jež obsahují látku paracetamol. Avšak dodržujte doporučené denní dávkování a úplně se vyhněte alkoholu, který bolesti ještě více zvyšuje.

5. Sex ano, ale...

Při menstruaci si některé ženy sex neumí představit vůbec, a naopak některé ženy jsou v těchto dnech daleko více vzrušivější. Lékaři pohlavní styk určitě nezakazují, ale varují před bakteriálními infekcemi, které se pomocí krve snadno šíří. Nikdy tedy nezapomeňte na prezervativ a hygienu ihned po styku.

6. Dýchejte

Reklamy nás stále přesvědčují o výhodách a neškodnosti tamponů. Tampony jsou sice pohodlné, ale neměla byste je používat 24 hodin po dobu celé menstruace. Může se stát, že si přivodíte infekci a po skončení menstruace pocítíte nepříjemné svědění a pálení. Nechte tedy pokožku i poševní sliznici dýchat a tampóny používejte jen, když je to nezbytně nutné.

 

Nejčtenější články