Close search

Záhada výšky Napoleona Bonaparta: Měřil 168 centimetrů, v 19. století tolik měl průměrný Čech

Wikimedia Commons/Jacques-Louis David, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Jacques-Louis David, Public domain

Slavný francouzský politik a vojevůdce Napoleon Bonaparte má pověst malého muže. Podle odhadů měřil 168 centimetrů, ale mrňousem rozhodně nebyl. Průměrná výška muže v Cechách byla v 19. století stejná, Francouzi měli dokonce ještě o tři centimetry méně...

Určitě už jste slyšeli pojem napoleonský komplex. Nese jméno slavného Napoleona Bonaparta (15. srpna 1769 – 5. května 1821) a jinými slovy bychom mohli říct, že je to komplex malého muže, respektive člověka malého vzrůstu. Jak k tomu ale došlo, když Napoleon byl vyšší než průměrný muž v jeho době?

Jak byl vysoký Napoleon Bonaparte?

Podle slavné encyklopedie Britannica měřil Napoleon Bonaparte přibližně 168 centimetrů. Zdá se vám to málo? Průměrný francouzský muž byl na počátku 19. století o tři centimetry nižší.

Odkud se vlastně vzala fáma, podle které byl Napoleon Bonaparte malý? Jedním z důvodů je rozdílná délka míry. Francouzský palec (2,7 cm) byl delší než britský (2,54 cm), takže když se řeklo, že vojevůdce měří 5 stop a dva palce, ve Francii věděli, že to je nad tehdejším průměrem 165 centimetrů. Ve zbytku světa, kde byl palec o něco kratší, to vzbuzovalo pobavení. Ještě větší vliv však měly tehdejší karikatury, které zobrazovaly Napoleona jako vzteklého malého muže. Dobová propaganda zabrala mimořádně dobře, protože je v povědomí lidí dodnes.

Pokud budeme Napoleona přesto označovat jako mrňouse, možná by bylo dobré podívat se na jeho výšku z trochu jiného úhlu. Podle ČTK byli Češi ještě v 19. století nejmenším národem v habsburské monarchii. Naši muži tehdy v průměru měřili 168 centimetrů. Tolik jako vysmívaný Napoleon...

Zdroje informací:
Britannica.com: Was Napoleon short?

Ceskenoviny.cz: Češi jsou třetím nejvyšším národem na světě
Washingtonpost.com: Napoleon complex? The ‘little corporal’ was actually taller than average.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu