Close search

Záhada vymírání slonů v Botswaně: Jen za týden jich z neznámých příčin uhynul tucet

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Největší stádo slonů na světě, přibližně 135 000 kusů, se nachází v Botswaně. Poté, co je loni postihla epidemie antraxu, letos čelí zatím záhadné nemoci. Jenom minulý týden objevili ochranáři 12 mrtvých zvířat.

Od března objevili úřady v Botswaně, zemi s největším počtem slonů na světě, již 56 mrtvých zvířat. Z toho jen v minulém týdnu přibylo do smutné statistiky dvanáct slonů. Neměli odstraněné kly, co znamená, že se nestali kořistí pytláků. A tím se to ještě víc zamotává.

Sloní testy

Úřady pro ochranu přírody v Botswaně teď hledají vysvětlení, co decimuje sloní populaci. A rovněž pátrají po případných dalších zdechlinách. Paralelně s tím probíhá testování vzorků odebraných z nalezených těl.

Nejprve je testujeme na antrax a pokud to bude vyloučeno, pošleme vzorky do jihoafrických laboratoří k dalšímu testování," řekl pro agenturu Bloomberg regionální šéf ochrany přírody Dimakatso Ntshebe.

Testy na antrax nezmiňuje jen tak. Loni v říjnu na onemocnění touto bakterií zemřelo v Botswaně víc než 100 slonů.

Klid na polích

Sloní otázka je v zemi ožehavá věc. Loni prezident Mokgweetsi Masisi zrušil zákaz lovu slonů a řekl, že je třeba udělat víc, aby se jim zabránilo ničit pole. V Botswaně žije přibližně 135 000 slonů, co je třetina z celého kontinentu, a jejich přítomnost v okolí vesnic znamenala obvykle nejen škody na úrodě, ale rozzuřená zvířata někdy pošlapala i lidi.

Původně se tak nabízelo vysvětlení, že zvířata byla otrávena farmáři. „Je velmi nepravděpodobné, že by sloni byli otráveni. Tohle se tady nikdy nestalo a tuto sezónu je kvůli vydatným dešťům méně konfliktů mezi farmáři a slony," dodává Ntshebe. Díky tomu totiž mají sloni dostatek jídla a vody v mokřadech a nemusí hledat potravu v okolí vesnic a na polích.

Botswanská vláda v únoru vydražila sedm licencí na lov slonů, prý by to nemělo ohrozit jejich celkovou populaci. Lovecká sezona, která měla startovat v dubnu, byla ale pozastavena na neurčito kvůli koronaviru.

Zdroje: bloombergquint.com, thetimes.co.uk, phys.org

Nejčtenější články