Close search

Záhada psychických poruch dětí Andreje Babiše. „Je to komplikované a zneužít se dá všeho“, tvrdí Jan Cimický

g.cz Zdroj: g.cz

Kauza, která už několik dní hýbe politickým světem, je o to víc složitější, že v ní hrají roli děti Andreje Babiše z prvního manželství. Obě děti, dcera Adriana (39) a Andrej (35) totiž údajně trpí psychickými poruchami. Jak na slova Andreje Babiše o diagnóze svých dětí reaguje odborník psychiatr Jan Cimický?

Jaká je diagnóza?

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou,“ vyjádřil se v reakci na skutečnosti, které zazněly v reportáži Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Bipolární porucha byla dříve označována jako maniodepresivní psychóza a je to vážné duševní onemocnění, které propuká zpravidla kolem 20. roku věku dotyčného. Pro toto onemocnění jsou charakteristické deprese a mánie. Poruchy nálad jsou střídány s bezpříznakovými obdobími.

Jak je to s otázkou práv lidí, kteří touto nemocí trpí? „Práva lidí s bipolární poruchou nijak omezena nejsou. Pokud nepropukne choroba v plném rozsahu, nejsou tito lidé vyřazeni ze společnosti. Je třeba vzít na vědomí, že touto poruchou trpěla řada významných osobností, například spisovatel Ota Pavel. Bipolární porucha a například schizofrenie patří mezi onemocnění, která provázejí člověka po celý život,“ poukázal psychiatr Jan Cimický na problém těchto duševních onemocnění.

Bipolární poruchou trpí podle Andreje Babiše jeho dcera Adriana Bobeková. Jeho syn Andrej Babiš ml. je podle něj také psychicky nemocný, i když nemoc neupřesnil. Nicméně zdravotní stav Babišových potomků značně komplikuje vyšetřování. Například právní zástupce Bobekové doručil vyšetřujícímu orgánu písemnou omluvu, že se vyšetřování nemůže účastnit právě ze zdravotních důvodů.

Podle přiložené zprávy z psychiatrické poradny trpí už od 16 let závažnou duševní poruchou. Obdobně postupoval také Babišův syn. Ani jednomu z nich však vyšetřující neuvěřili a obvinili je. Zarazilo je totiž, že navzdory závažným duševním problémům vykonávali oba náročné povolání.


>

Zneužít se dá všechno

Dle aktuálního vývoje kauzy měl Andrej Babiš ml. podepsat důležité dokumenty týkající se Čapího hnízda. Sám neví, čeho se dokumenty týkaly. Může duševní nemoc všeobecně zabránit v podpisu smlouvy? „Pokud propukne v plném rozsahu, pak ano,“ uvedl Cimický.

Dá se zpětně zjistit, zda v nějakou inkriminovanou dobu, například právě při podpisu důležitého dokumentu, byla osoba pod vlivem duševní nemoci, kterou trpí? „V takovém případě musí dojít ke znaleckému vyšetření. Musí se zjistit, v jakém stadiu daná choroba v daný okamžik byla. Znalci posoudí, zda byla choroba na vrcholu a zda mohla mít vliv na rozhodování postiženého.“

Na dotaz, zda se domnívá, že se právě bipolární poruchy dalo v kauze Čapího hnízda zneužít, Cimický odpověděl:„Podívejte, zneužít se dá vždycky všechno. Tyto psychické nemoci provázejí člověka celý život a nelze říci, kdy vypuknou a v jaké fázi se v danou chvíli nachází. Je to hodně komplikovaná záležitost,“ uvedl psychiatr.

Nezbývá, než si počkat na znalecké posudky a doufat, že budou provedeny nestrannými odborníky, aby vnesly do této záležitosti světlo.

Nejčtenější články