Close search

Zaděláno na infarkt: Místo posledních vteřin napínavého zápasu se ve vysílání objevilo děvčátko Heidi

Wikimedia Commons/ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv / Fotograf: Jack Metzger/ Com_L16-0706-0006-0008, CC BY-SA Zdroj: Wikimedia Commons/ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv / Fotograf: Jack Metzger/ Com_L16-0706-0006-0008, CC BY-SA

Do konce zápasu Oakland Raiders s New York Jets zbývalo 17. listopadu 1968 pouhých 65 vteřin, když televize NBC zařadila příběh o děvčátku Heidi, které žije s dědečkem v idylických Alpách..

Pokud někdo žehrá na dnešní podobu televizního vysílání, tedy, že v podstatě filmy už jen přerušují bloky reklam a ne naopak, jako tomu bylo kdysi, nebo že se často nedočkáme závěrečných titulků, které bývají součástí díla, historie pozná i vážnější, dalo by se říct zdraví ohrožující události.

Kde je ten zápas?

Oakland Raiders a New York Jets patřili v této sezoně k nejlepším týmům Národní fotbalové ligy (NFL) a jejich zápas byl napínavý do poslední minuty. V průběhu hry se střídali ve vedení a rostla nervozita, která měla za následek několik faulů a penalt. Utkání se tím natáhlo nad původně plánovaný limit, který mělo vyhrazený ve vysílání stanice NBC. V poslední minutě se dostali do vedení Jets, ale hned poté následoval nasmlouvaný reklamní blok.

Čekal jsem a čekal, ale nic jsem neslyšel," komentoval později situaci Dick Cline, který měl v NBC na starosti program. „Nastala ta magická hodina a pomyslel jsem si: No, nedostal jsem žádnou novou objednávku, takže musím udělat to, na čem jsme se domluvili."

Po reklamě proto přesně v 19:00 začal snímek Heidi se vrací domů (1968), mírně upravená verze i u nás známého příběhu o děvčátku, které žije se svým dědečkem v idylickém prostředí Alp. V NBC si od něj slibovali vysokou sledovanost. Na stadionu Oakland Coliseum zatím pokračovalo napínavé finále, v průběhu devíti vteřin dvakrát skórovali Raiders a uzmuli vítězství. Viděli to ale jenom diváci na tribunách.

Ve jménu Heidi

NBC výsledek uvedla alespoň v proužku na spodní části obrazovky, jenže jednak už bylo 20 minut po všem, a pak se trefili zrovna do dojemného momentu, v němž Heidiina ochrnutá sestřenice Klara udělala první pomalé kroky.

Není víc způsobů jak poškádlit nejen rodiny u televizí, ale také fanoušky amerického fotbalu. Ti druzí pak na dlouhé hodiny zahltili všechny možné telefonní linky od ústředny NBC přes noviny The New York Times až po newyorskou policii. Humorista Art Buchwald k tomu trefně napsal: „Muži, které by ze židlí nedostalo zemětřesení, spěchali k telefonu křičet oplzlosti."

Krátce po prohře s Heidi vložila NFL do smluv s televizemi klauzuli, která zaručovala, že všechny zápasy budou vysílány až do konce. V NBC nainstalovali nový telefon s názvem Heidi Phone, přímou linku do vedení a s vlastní ústřednou. Zápas vešel do historie pod názvem Heidi Game a Cline, který nedostal výpověď, protože z pohledu šéfů stanice správně upřednostnil zařazení reklamního bloku, se už nikdy nezbavil aury muže, který odvysílal Heidi místo fotbalu.

Zdroje: sportsbroadcastjournal.com, history.com, wikipedia.org

Nejčtenější články