Close search

Zachovejte si zdravý zrak: Toto je optimální vzdálenost, jak daleko sedět od televize

Pixabay Zdroj: Pixabay

Vaše nová smart televize zdobí televizní stolek či stěnu vašeho útulného obývacího pokoje. Sedíte si pohodlně na gauči a chystáte se sledovat svůj oblíbený film nebo seriál. Máte všechno připravené: popcorn, nápoje, polštáře. Ale víte, jak daleko byste měli od televize sedět, abyste si nekazili zrak? V tomto článku vám poradíme, jak si užít pohodlné sledování televize bez rizika poškození očí.

„Optimální pozorovací vzdálenost je pro vás a vaše zdraví velmi důležitá. Pokud máte pohovku od obrazovky ve správné vzdálenosti, uvidíte obraz ostře a detailně a neunavíte si tak rychle oči. Pokud budete oči namáhat, začnou vás pálit a po nějaké době vás může i šeredně rozbolet hlava.“ Říká Vojtěch Doležal, odborný poradce společnosti OKAY.

Jak daleko sedět od televize?

Obecně platí, že čím větší je úhlopříčka a rozlišení televize, tím blíže k ní můžete sedět. Naopak čím menší je úhlopříčka a rozlišení, tím byste měli být dál. Je to proto, že u velkých a kvalitních televizí vidíte více detailů a méně pixelů; u malých a slabších televizí je to naopak.

Výpočet optimální vzdálenosti od televize

Existují různé vzorce a tabulky, které vám pomohou určit optimální pozorovací vzdálenost podle úhlopříčky a rozlišení televize. Podle obecné poučky byste měli sedět minimálně ve vzdálenosti rovnající se 2,5 násobku její úhlopříčky.

Pokud máte úhlopříčku 50“ (cca 125 cm), umístěte sedačku zhruba do vzdálenosti alespoň 3 metrů od televizoru. U televize o úhlopříčce 40 palců (asi 102 cm) je ideální vzdálenost zhruba 2,5 metru. A tak dále.

Dbejte hlavně na vlastní potřeby

Tyto vzorce jsou však spíše orientační a nezohledňují ostatní faktory, jako je kvalita obrazu nebo světelné podmínky. Každý z nás je individualita a máme různé preference. Proto si vždy vyzkoušejte různé pozice a najděte si sami tu nejpohodlnější pro vlastní pohodlí.


Jakou televizi si vyberete?

Je zřejmé, že do menších místností jsou vhodnější televizory s menší úhlopříčkou a do větších zase ty s velkou. Pokud budete k obrazovce sedět blízko, doporučujeme televize s vysokým rozlišením, jako je 4K nebo 8K. Pokud nemáte omezený rozpočet, nebojte se si připlatit za pokročilé technologie zobrazení typu OLED nebo QLED. V opačném případě si v pohodě vystačíte i s klasickou LED televizí.

Největší výběr smart televizí najdete na OKAY

Pro největší výběr smart televizí navštivte e-shop OKAY.cz. Pokud se rozhodnete pro nákup nové televize, OKAY vám zaručuje 100% garanci spokojenosti. Pokud nebudete spokojeni, můžete produkt vrátit do 30 dnů bez udání důvodu zdarma.

Všechny chytré televizory si můžete prohlédnout a porovnat na e-shopu okay.cz, nebo přijít do jedné ze 116 OKAY prodejen a výdejen v ČR. Odborní poradci vám rádi pomohou s výběrem a odpoví na všechny vaše dotazy.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu