Close search

Vztek zvyšuje riziko infarktu: Rozzlobení lidé by měli víc relaxovat

Unsplash Zdroj: Unsplash

Britský list Express píše, že vztek vytváří v těle fyzické změny, které mohou způsobit masivní zátěž pro srdce. Po výbuchu vzteku stoupá riziko infarktu až pětkrát.

Vztek je běžná věc a může být zdravým ukazatelem problémů, které je třeba vyřešit. Ale příliš mnoho hněvu může poškodit zdraví.

Vztek a zdraví

Rozzlobení lidé, kteří mají často intenzivní vztek a zuřivost, jsou podle výzkumů vystaveni vyššímu riziku vážných srdečních problémů. Hněv uvádí tělo do stavu vysoké pohotovosti. Když se zlobíte, dochází k „záplavě“ adrenalinu, která má obrovský vliv na tělo. Váš krevní tlak a tepová frekvence rostou, což zvyšuje pravděpodobnost srážení krve. To může oslabit stěny tepen a zvýšit riziko srdečních onemocnění,“ cituje Express doktora Jeremyho Warnera.

Podle studie publikované v European Heart Journal se během dvou hodin bezprostředně po výbuchu vzteku zvýšilo riziko srdečního infarktu téměř pětkrát. Odborníci analyzovali 4 546 případů infarktu a přišli na to, že příčinou může být vyšší tepová frekvence a krevní tlak.

A co s tím lze udělat? Pokud se naučíte relaxovat, může vám to pomoci překonat situace, u kterých hrozí, že se vám zvýší tlak. Někomu také může fyzická aktivita usnadnit vypuštění páry.

Zdroje informací:
Bhf.org.uk: Angry outbursts linked to heart attack risk
Express.co.uk: Angry people at high risk of 'fatal' heart problems - 'long term exposure' damages organs

Nejčtenější články