Close search

Vztah kuřáka a nekuřáka: Jak cigarety ovlivňují výběr partnera?

Archiv Zdroj: Archiv

Jestli bylo někdy vnímáno kouření jako sexy záležitost, tak tomu už tak není. Zároveň roste popularita moderních alternativ cigaret, které můžete vídat u čím dál tím více žen, ale i mužů. Jak se projevuje soužití kuřáka a nekuřáka? Co je momentálně trendy?

Výsledky toho, jak nyní vnímají kouření nejrůznějších tabákových výrobků partneři ve vztahu, ukázal výzkum agentury STEM/MARK.

Špatná zpráva pro kuřáky

Kouření už dnes rozhodně není považováno za atraktivní a módní záležitost, už ani sami kuřáci ho nevnímají jako sexy. Je jim v podstatě jedno, jestli jejich protějšek kouřit bude nebo nebude.  Respondenti, kteří nikdy nebyli ve vztahu s kuřákem, o to většinou ani nestojí, a pokud by akceptovali kuřáka jako partnera, pak by očekávali, že s kouřením přestane nebo jej alespoň omezí.

Archiv

Kouření snižuje atraktivitu

Účastníci výzkumu se ve velké míře shodli na tom, že kouření ubírá u potenciálního partnera na atraktivitě a přitažlivosti. A to platí i pro elektronické náhražky cigaret, i když v menší míře. Jako nejméně atraktivní skončily balené cigarety, následované klasickými a elektronickými cigaretami. Bezdýmné produkty, jako je například zařízení glo, se v tomto hodnocení umístily nejlépe. Výrobek s pokročilou technologií zahřívání tabáku nabízí konzumentům zážitek velmi podobný kouření, ovšem s potenciálně nižším rizikem. Největší podíl respondentů u nich uvedl „je mi to jedno“ (36 %) a získaly nejmenší podíl negativních hodnocení.

Bezdýmové alternativy

Každý šestý dospělý považuje partnera, který užívá bezdýmné produkty, za přijatelnějšího, než kuřáka cigaret. Polovina si myslí, že to vyjde nastejno, 16 % neví a 20 % je za přijatelnější nepovažuje.

Největší problém

S čím mají nekuřáci u kuřáků největší problém? Zapáchající oblečení a zápach z úst, obojí vadí 54 % dospělé populace. Na třetím a čtvrtém místě skončilo ohrožování vlastního zdraví a zdraví ostatních (obojí vadí 42 %). Tyto problémy jsou pravděpodobně hlavním zdrojem konfliktů ve vztahu kuřák – nekuřák. I zde je takové glo výhrou. Nezapáchá a navíc je potenciálně méně škodlivé.

pixabay

Motivace přestat

Vztah s nekuřákem je pro kuřáky dobrou motivací pokusit se s tímto zlozvykem skoncovat. Polovina kuřáků, kteří někdy zkoušeli přestat, tak činili právě kvůli partnerovi a nadpoloviční většina z nich byla úspěšná. Muži pro své partnerky úspěšně skoncovali s kouřením dvakrát častěji než ženy. I k tomu vám mohou pomoci moderní bezdýmové alternativy cigaret.

Nejčtenější články