Close search

Vzpomínka na královnu Viktorii: Říkali jí i babička Evropa, měla 9 dětí a 42 vnoučat

Wikimedia Commons/W. & D. Downey, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/W. & D. Downey, Public domain

Když 22. ledna 1901 zemřela britská královna Viktorie, skončila tím jedna neuvěřitelná epocha. V průběhu 63 let, které strávila na trůnu, se jí povedlo nejen rozšířit impérium a vrátit mu důstojnost, ale také domluvit desítky sňatků svých potomků s různými evropskými panovnickými rody.

Královna Viktorie vládla Velké Británii 63 let a 216 dní, což je druhé nejdelší období v historii impéria. Překonala ji pouze královna Alžběta II., která seděla na trůnu o sedm let déle.

Legendární královna Viktorie

Trůn převzala v roce 1837 po smrti svého předchůdce Viléma IV. Anglického. Její budoucí manžel Albert Sasko-Kobursko-Gothajský ji tehdy popsal jako „osobu, jejíž extrémní tvrdohlavost neustále válčila s její dobrou povahou."

Přestože se období její vlády spojuje s rozmachem Británie, čelila mnoha atentátům. K jednomu došlo, když byla poprvé těhotná. Jela v kočáře s manželem, když na ni dvakrát vystřelil osmnáctiletý Eduard Oxford. Pokaždé minul. Obvinění unikl kvůli nepříčetnosti. I s dalšími atentátníky bylo nakládáno poměrně blahovolně. Třeba John William Bean měl nabito papírovými kuličkami a tabákem, ale stejně mu hrozil trest smrti. Viktoriin manžel Albert však prosadil zákon, který použití zbraně v přítomnosti panovníka trestal maximálně sedmi lety. Bean nakonec dostal jenom 18 měsíců.

Vraťme se zpátky ke královně Viktorii. Víte, proč se jí říká i babička Evropy? Měla 9 dětí a 42 vnoučat. A pro všechny domluvila sňatky ve význačných panovnických rodech v celé Evropě. Nemělo to však jenom pozitivní dopad. Právě kvůli tomu se v některých z těchto rodů rozšířila hemofilie, tedy porucha sráženlivosti krve, kterou možná trpěla i ona sama…

Zdroje informací:
History.com: Queen Victoria dies
Wikipedia.org: Viktorie (britská královna)

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu