Close search

Vzpomínka na Den D: Velká galerie vylodění v Normandii

Wikimedia Commons/National Archives and Records Administration, Chief Photographer's Mate (CPHoM) Robert F. Sargent, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons/National Archives and Records Administration, Chief Photographer's Mate (CPHoM) Robert F. Sargent, Public Domain

Spojenecké síly využily překvapení na místě, kde to Hitler neočekával, a 6. června 1944 začala v Normandii invaze, která prolomila Atlantický val.

I když jim tak úplně nepřálo počasí, začátkem června se spojenecké síly odhodlaly k znovuotevření západního frontu. Do karet jim hrálo nejen skvělé vybavení, nové postupy útoku, výcvik nebo výtečně organizovaný francouzský odboj.

Ale také nedbalost na druhé straně, která se domnívala, že jde jen o bluf a nechala sever Francie prakticky odkrytý.

Klid před bouří

K vylodění mělo původně dojít o měsíc dřív, ale když generál Dwight. D. Eisenhower přidal další dvě divize, vyvstal obrovský logistický problém - tolik mužstva nebylo možné nalodit a přesunout. Dny míjely a desetitisíce vojáků tábořících na anglickém pobřeží začínaly představovat problém.

Jak dlouho se jejich přítomnost povede utajit před nepřítelem, který se domnívá, že ze strany spojenců jde jen o zastírací manévr?

Druhý termín byl stanoven na 5. června, ale zasáhlo zhoršené počasí. Na německé straně to dokonce vyvolalo dojem, že v takových podmínkách si nikdo netroufne přeplout 80 kilometrů široký Lamanšský průliv.

Peklo na pláži

Počasí pozdrželo plán jenom o 24 hodin. Šestého června, krátce po osmé hodně ráno, se první jednotky začaly vyloďovat na pobřeží Normandie. Pláže byly rozděleny na několik sektorů s krycími jmény - Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword -, přičemž nejlítější boje se svedly na Omaze. Na ní se odehrává třeba slavný úvod válečného snímku Zachraňte vojína Ryana (1998).

Zaskočené nacistické vojáky se povedlo porazit a zatlačit do vnitrozemí a ještě v ten den večer bylo pobřeží v rukou spojenců, kteří mohli pokračovat dál až do úplného vítězství.

Na unikátní fotografie z vylodění v Normandii se můžete podívat do GALERIE:

Nejčtenější články