Close search

„Vždycky se mě zastal, když bylo potřeba,“ vzpomíná na Luďka Munzara herečka Jiřina Bohdalová

ceskatelevize.cz Zdroj: ceskatelevize.cz

Byl to významný český herec. Luděk Munzar zemřel dnes nad ránem ve věku 85 let ve svém domě v Modřanech, kde žil se svojí ženou, herečkou Janou Hlaváčovou, a dcerou Barborou Munzarovou. Jak na tohoto herce, pro kterého bylo vedle herectví velkou vášní i létání, vzpomíná jeho přítelkyně Jiřina Bohdalová?

Jeho vášní bylo letání

Luděk Munzar se narodil v jižních Čechách, ale dětství prožil ve Smiřicích u Hradce Králové. Od mládí ho přitahovalo letectví a letadla. Jenže osud s ním měl jiné plány. Dostal se do amatérského divadelního kroužku, kde si uvědomil, že ho herectví láká více než pilotování. Přihlásil se tedy na DAMU, ač jeho tatínek z něho chtěl mít pilota.

Vyhrálo ale herectví

V roce 1957 po zkušenostech s hostováním U Burianů odešel do Národního divadla, což pro něho znamenalo další vysokou školu. V roce 1990 z něho se svojí manželkou Janou Hlaváčovou odešel, jelikož se jejich představy o směřování divadla lišily od představ nového vedení.

Ještě za studií působil jako hlasatel a postupem let dostával na obrazovce čím dál tím víc příležitostí. Byl také vynikajícím dabérem. V roce 2000 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Přišly významné role ve filmech, např. Dědeček automobil, Ročník 21, Žert, Lev s bílou hřívou. Nejvíce se však zapsal do podvědomí diváků v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře.

Létal do posledních chvil

Na své sny z mládí o létání pan Munzar nezapoměl, udělal si z něho milovaný koníček, stejně tak jako ze závodů veteránů. Létání se nevzdal ani v posledních letech jeho života. Sice špatně chodil, ale v letadle se cítil bezstarostně.

Vzpomínka Jiřiny Bohdalové

Dnes, kdy tento významný český herec vydechl naposledy, na něho vzpomíná i řada hereckých kolegů. Mezi nimi i jeho blízká přítelkyně a kolegyně Jiřina Bohdalová: „Je to pro mě velká rána. Byl to spolužák, znali jsme dlouhá léta.

Vynikající spolužák, který se mě na škole zastal, když bylo potřeba. Jeho zastání nebylo v té době lehké, ale on se nikdy nebál. Byl to dobrý chlap. Vzpomínám na něj s velkou láskou a vděčností.”

 

Nejčtenější články