Close search

Vytvořte si doma oázu klidu: Inspirujte se zenovou filozofií

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Zařiďte si takové bydlení, ve kterém pocítíte vlnu pohody a příliv pozitivní energie hned při překročení prahu. Místo, kde se budete cítit harmonicky. Přeneste principy zenové filozofie do zařizování svého domova. Využijte sílu přírodních materiálů a objevte, že méně skutečně znamená více. Inspirujte se našimi tipy a vytvořte si vlastní oázu klidu.

Přeneste zenové myšlení do své domácnosti

Filozofie zenu se zabývá osvobozováním mysli a zbavováním se klamů, s cílem stát se tím, kým doopravdy jsme. Nosnou myšlenkou zenového učení je porozumění pravé podstatě bytí. Inspirujte se zenovou filozofií i při zařizování svého domova. Paralelně s osvobozováním mysli zbavte prostor nábytku, zařízení a věcí, které vám neslouží a blokují vaši cestu k vytouženému harmonickému domovu. Oprostěte se od rušivých barev, ostrých hran, negativně laděných předmětů a všeho, s čím cítíte nesoulad.

Vše nepotřebné pošlete dál

Prvním krokem k dosažení zenové atmosféry je odstranění nepotřebných věcí. Oblečení, které nenosíte, knihy, které už nikdy nevezmete do ruky, hračky, se kterými si děti nehrají. Rozbité předměty vyhoďte, ty použitelné darujte nebo prodejte. Očistěte prostor od přemíry věcí. Minimalizujte množství dekorací, ozdob, včetně polštářků, koberečků a jiných doplňků. Dejte prostor jednoduchosti. Ve vizuálně čistém prostředí se vaše mysl uklidní. Pocítíte úlevu a bude se vám lépe bydlet.

Obklopte se přírodními materiály

Upřednostněte kvalitu před kvantitou. Vybírejte kvalitní dřevěný nábytek s čistými liniemi, který bude plně sloužit svému účelu. Design by měl jít ruku v ruce s praktičností. Přírodní materiály mají moc vnést do místnosti útulnost. Dřevo doplňte o prvky z kamene, příbory a nádobí z keramiky a přírodních tkanin, které jsou v souladu se zenovou filozofií a společně vnášejí do interiéru harmonii. 

Rozdělte prostor na zóny

Nechte svůj domov dýchat. Poskytněte dostatek volného prostoru energii, aby mohla volně proudit. Čím méně budete obklopeni věcmi, tím více se vaší mysli uleví. Přemíra podnětů a předmětů může způsobovat stres. Vzdušný prostor pomáhá regenerovat mysl. Místnost můžete rozdělit na zóny vhodně rozmístěným nábytkem, pomocí paravánu nebo zelené stěny. Vytvořte si svůj koutek pro meditaci, čtení, studium či práci nebo pohodlné místečko, kde dáte prostor jen sobě a svým myšlenkám, s hrnkem teplého čaje v rukou.

Inspirujte se barvami přírody

Základní kameny vizuálně harmonického prostředí tvoří neutrální a zemité barvy. Působí uklidňujícím dojmem a snadno se kombinují s dalšími barevnými akcenty. Prostor doplňte o teplé přírodní odstíny zelené, hnědé, červené a žluté, ale vždy v tlumených tónech. Místnosti oživte zelení. Postavte větší kusy solitérních rostlin do prostoru, vybudujte květinový kout nebo z pokojových rostlin vytvořte zelenou stěnu.

Nejčtenější články