Close search

Vytvořit nový vztah po smrti partnera bude těžké. Kdy začít chodit na rande?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Ztráta manžela, nebo manželky patří podle odborníků mezi jednu z nejtěžších situací, která vás může potkat. S postupem času se ale budete vracet zpátky do běžného života a k tomu často náleží i hledání nového partnera. Kdy je ale dobrý čas začít znovu randit?

Každý prožívá svoji ztrátu jinak. Někomu pomáhá se rychle opět vrátit zpátky do práce, jiní po svém partnerovi teskní v klidu domova. Po ztrátě milovaného partnera je zcela normální truchlit, je to dokonce nutné, jelikož tímto způsobem se pozůstalý snaží vyrovnat se složitou situací. Je možné truchlit rok, dva, nebo i více, avšak dříve nebo později nastane chvíle, kdy stesk po zesnulém začne pomalu ustupovat. V takové chvíli je třeba si uvědomit, že na tom není nic špatného. Koneckonců jednou jste byli zvyklí žít s partnerem a dělit se s ním o svůj život. Proč by tomu tedy mělo být v budoucnu jinak?

Tlak na pozůstalého také mohou vytvářet příbuzní a přátelé, kteří se s postupem času začnou ptát, zda byste nechtěli se opět začít s někým vídat. Vaši nejbližší mohou mít například pocit, že truchlíte příliš dlouho a že byste se měli jít dál. Jejich starost je samozřejmě chvályhodná, jelikož to často myslí dobře. Někdy se ale stává, že se vaše okolí může cítit kvůli vaší ztrátě a smutku nepohodlně a jednoduše nebude vědět, jak vám jinak pomoci, než vás doslova dotáhnout na jiné rande, nebo rovnou před další oltář.  Ale množství času, který se rozhodnete věnovat vzpomínkám po zesnulém, je jenom na vás a neměli byste si nikoho nechat do toho zasahovat.

To ale neznamená, že si nemůžete říct o radu nebo pomoc. Pokud cítíte, že vám přátelé ani příbuzní nedokáží poradit, zkuste se obrátit na odborníka. Pokud tuto cestu volit nechcete, zkuste se pomocí online světa seznámit s lidmi, kteří si prošli podobnou ztrátou a mohou díky svým zkušenostem poradit.

Kdy ale začít chodit na první rande a jaká úskalí vás mohou potkat? Tady je nutné říct, že v každém případě se časové rozmezí liší. Někomu to trvá rok, jiný se zase rozhodne nikdy opět neinvestovat své city do dalšího vztahu. Kdy skutečně opět začít randit si musí zodpovědět každý sám, aby zbytečně nevznikaly pocity viny. Nejtěžší chvíle vás mohou čekat na začátku při prvním seznámení, kdy nejistota, výčitky a smutek budou samozřejmostí.

Připravte se také na to, že první rande, ani první vztah vám nemusí vyjít. Bohužel se stává, že období hledání jiného, vhodného partnera může trvat delší dobu. Rozhodně byste to ale neměli vzdávat. I když se vám to může zdát nespravedlivé, že vy stále žijete svůj život, zatímco milovaný partner již tuto možnost nemá, nezahazujte možnost být opět šťastný a udělat tak šťastným i dalšího člověka, který by vás například za jiných okolností vůbec neměl možnost poznat.

Nejčtenější články