Close search

Vysoký krevní tlak: Podle vědců jej lze snížit už u snídaně, a to jednou sklenicí

Freepik Zdroj: Freepik

Podle britského listu Express není dopad vysokého krevního tlaku, tedy hypertenze, na tělo viditelný. Pokud mu chceme předejít, měli bychom si třeba ke snídani dopřát sklenici pomerančového džusu.

Není to samozřejmě tak jednoduché, pouhá jedna sklenice pomerančového džusu nezabrání vysokému krevnímu tlaku navždy. Ale jeho pravidelné pití má vysoce pozitivní účinky.

Jak na vysoký krevní tlak

Krevní tlak je zjednodušeně řečeno síla, jakou je krev pumpovaná do cév a jak „tlačí“ na jejich stěny. Pokud je trvale vysoký, způsobuje tvrdnutí a sevření stěn, což následně nutí srdce pracovat silněji. Postupem času se může zvýšit riziko infarktu, ale jde také o komplikaci pro oči nebo ledviny.

Cílem studie zveřejněné v periodiku SpringerLink bylo posoudit vliv pomerančové šťávy s přirozeným obsahem hesperidinu na krevní tlak. Hesperidin je rostlinná sloučenina nacházející se v citrusových plodech a v několika předchozích výzkumech byla spojována se snížením krevního tlaku. I proto jej najdeme ve výživových doplňcích zaměřených na zdraví cév.

Účastníkům zmiňované studie byl podáván půllitr pomerančového džusu po dobu 12 týdnů. Ukázalo se, že již jediná dávka nápoje s hesperidinem dokázala snížit krevní tlak. Zařazení pomerančového džusu do jídelníčku pak tento účinek prodlužuje. Nemluvě už o obsahu vitamínu C, který zase napomáhá vstřebávání železa… Ve sklenici pomerančové džusu se ukrývá víc zdraví, než se na první pohled může zdát.

Zdroje informací:
Express.co.uk: High blood pressure: The breakfast drink that lowers hypertension after a 'single' cup
Link.springer.com: Effects of hesperidin in orange juice on blood and pulse pressures in mildly hypertensive individuals: a randomized controlled trial (Citrus study)

Nejčtenější články