Close search

Výročí smrti Lídy Baarové: Jak jí zvrácený vztah s Goebbelsem ničil život

archiv Zdroj: archiv

Před devatenácti lety zemřela v rakouském Salcburku Lída Baarová. Samotná, zahořklá, plná vnitřních běsů. Patřila bezesporu k nejkrásnějším herečkám první republiky. Mohla mít všechno a všechny. Přesto se zamilovala do muže, který jí v podstatě zničil život...

Lída Baarová (7. září 1914 – 27. října 2000), legenda stříbrného plátna. Joseph Goebbels, nacistická stvůra. Že se spolu zapletli, není žádné tajemství. Zvláštní jsou ale okolnosti jejich seznámení. Každý totiž tvrdil něco jiného…

Láska na první pohled

Baarová tvrdí, že se s Goebbelsem poprvé setkala na berlínské olympiádě. Z Goebbelsovy strany však tento příběh začal dříve. Bylo to 5. ledna 1935, kdy se na natáčení filmu Barkarola dostavil do studia sám Adolf Hitler. Přítomen byl i Goebbels, na kterého mladinká herečka zapůsobila. Uchvátila ovšem i Hitlera, který ji dokonce dvakrát pozval k sobě na čaj.

Osobně se Baarová s Goebbelsem setkali až v roce 1936. Baarová tehdy zastavila před vilou svého přítele, německého herce Gustava Fröhlicha. Kolem šel Goebbels a za ruce vedl dvě ze svých čtyř dcer. Prohodili spolu pár zdvořilostních vět. Později se potkali na večírku u příležitosti olympiády a ministr pozval Fröhlicha i Baarovou na jachtu. Fröhlich byl pak náhle odvolán do studia, ale Goebbels si vynutil, aby Baarová zůstala. "Byla jsem tak šokovaná a přiznávám, trochu jsem se ho i bála, tak jsem zůstala. Nechtěla jsem si rozhněvat tak důležitého muže," vysvětlovala po letech Baarová, proč tehdy na jachtě zůstala.

Volal ji krycím jménem

Po této nečekané schůzce byla Lída ve společnosti ministra vídána stále častěji. Volal jí dnes a denně, a to i do studia, kde se v rámci utajení představoval jako Miller nebo Krank. S Lídou si pak dávali dostaveníčka v Goebbelsově sídle u jezera Krumme Lanke. Tam nacista hrál herečce na klavír a vyprávěl jí o svém pohnutém dětství. Netajil se odporem k některým spolustraníkům, dokonce občas parodoval i Hitlera.

O čem však nikdy nemluvil, byla jeho vlastní rodina. Když totiž pro Baarovou ztratil hlavu, byl už léta ženatý a měl čtyři děti. Baarové bylo jeho dvoření podle jedné verze nepříjemné, podle druhé už ho milovala: "Mami, já nevím, co si mám počít. Všichni mí čeští přátelé o něm tvrdí, že je to zrůda, ale já ho miluju. Tak přece nemůže být tak strašný," volala prý jednou v noci uplakaná herečka své matce.

"Lída byla hodná holka. Jen chudák nevěděla, jak se z té šlamastyky dostat. Faktem je, že Goebbelse sama milovala. Svěřila se mi s tím už v roce 1937. Začala jsem jí to rozmlouvat, protože Goebbels byl nacista. Ale ona jen vzdychla a prohlásila, že to všechno ví, jenže si nemůže pomoci," vzpomínala na osudový vztah své kamarádky Adina Mandlová v knize Dneska už se tomu směju.

Můžeme žít ve třech

Že je Baarová milenkou pana ministra, se dlouho neutajilo. Mezi filmaři doma i v Evropě se o to postaral "odložený milenec" Gustav Fröhlich. Brzy si avantýry vysoce postaveného muže a herečky z Čech všimli i nacisté. Atmosféra houstla. O to víc, že se o záletech svého muže dozvěděla i paní Goebbelsová. Když se snažila manžela donutit, aby poměr s Baarovou ukončil, ten jí naopak nabídl rozvod.

Zhrzená Magda Goebbelsová zavolala samotné Baarové s šokující nabídkou: "Musíme se nějak dohodnout. Snad by to šlo nějak zařídit, že bychom spolu žili všichni tři." Zaskočená Baarová odmítla a chtěla odjet ze země, aby nestála v cestě manželskému štěstí. Ještě více ponížená manželka se na ni rozkřičela: "Ale tím mě zničíte! On by mě opustil! To nesmíte dopustit. On prostě potřebuje nás obě a my mu musíme sloužit."

Zasáhl až Hitler

Vztah Baarové s Goebbelsem se nelíbil ani Hitlerovi. Láska pravověrného nacisty k herečce podřadné rasy odporovala zásadám zrůdné rasové teorie. Hitler se nejdříve snažil znepříjemnit život Baarové. Znemožnil jí natáčení, nechal jí zabavit pas a při premiéře filmu Hráč ji najatá klaka po představení vypískala jako "ministrovu děvku".

Nakonec Hitler přitlačil na Goebbelse osobně. "Ta slovanská děvka se vrátí zpátky domů! V Říši si už ani neškrtne a vy můžete být rád, drahý příteli, že ji nenechám rovnou zastřelit. Okamžitě dáte do pořádku své rodinné záležitosti a s tou cizačkou se už nikdy neuvidíte," křičel Hitler na svou pravou ruku a říšského ministra propagandy Josepha Goobbelse.

Goebbels vůdce poslechl a krásná herečka ještě tu samou noc za pohnutých okolností zamířila v limuzíně s berlínskou značkou do Prahy. A asi ne tak úplně dobrovolně, protože kufry za ní doputovaly vlakem až o týden později. Goebbels s Baarovou už nikdy nepromluvil…

NA UNIKÁTNÍ SNÍMKY Z TEMNÉ KAPITOLY ŽIVOTA BAAROVÉ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu