Close search

Vybíráte jméno pro miminko? Poradíme, jak se vyhnout nejčastějším chybám

Pixabay Zdroj: Pixabay

Vybrat jméno vlastnímu dítěti určitě nebude jednoduché. Každý z rodičů bude mít jinou představu. Pokud tedy nebudou mít štěstí, že jim budou stejná jména, čekají je dlouhé večery strávené nad kalendáři.

Při výběru jména je důležité, aby se líbilo oběma rodičům. Není to sice hlavní kritérium, přesto tímto jménem budete svého milovaného potomka oslovovat celý život.

Tradiční vs. jedinečné

V každé zemi existují oblíbená tradiční jména, která se u dětí vyskytují celkem často. Určitě na to není nic špatného, ale počítejte dopředu s tím, že vaše dítě bude určitě mít ve třídě několik Janů, nebo Aniček.

Mezinárodní

Na světě existuje velké množství zajímavých a hezkých jmen, která budou dobře znít s českým příjmením a zároveň mohou být mezinárodní, takže například jestli vaše dítě bude jednou pracovat v zahraničí, ve většině zemí lidé nebudou mít problém vyslovit jméno Sofie.

Dobrá výslovnost

Když už jsme u té výslovnosti, je dobré při výběru jména myslet na to, jak náročné ho bude vyslovovat v kombinaci s příjmením. Určitě není moc vhodné, když jméno bude končit na stejnou samohlásku, na kterou bude začínat příjmení. Takže například kombinace jmen Řehoř Řepa bude velmi těžké pro výslovnost.

Praktické

Praktičnost je asi tím posledním, na co chcete myslet, při vybírání jména, pro svého milovaného potomka. Pamatujte ale, že vaše dítě jednou vyroste a bude se pohybovat v dospělé společnosti, chodit na úřady a komunikovat s okolím. Proto by jméno mělo být jasné a zřetelné.

Hlavně s rozumem

Vždy musíte myslet na to, že vaše dítě nebude používat jenom své křestní jméno, ale také i příjmení. Cizí jména jsou určitě okouzlující a neobvyklá, ale vždy je nutné pamatovat, že s velkou pravděpodobností vaše dítě bude žít v České republice, takže kombinace Elizabeth Nováková, bude velice neobvyklá. V takovém případě je možné, že vaše dítě bude v budoucnu čelist nechtěné pozornosti kvůli svému jménu.

Nejčtenější články