Close search

Vůně pro mozek: Podle nové studie zlepšuje starším lidem paměť aroma přírodního oleje

Freepik Zdroj: Freepik

Fungování mozku se dá podpořit tréninkem, fyzickou aktivitou či lepší stravou. Magazín Science Daily přinesl zprávu, podle které může paměti pomoct také čichání přírodních olejů.

Zní to jako ze sci-fi filmu. Podle neurovědců z Kalifornské univerzity pomáhá vdechování aromatických olejů až neuvěřitelným způsobem. Starší lidé zapojení do jejich studie měli po dobu šesti měsíců každou noc v ložnici na dvě hodiny puštěnou vůni. A výsledek?

Paměť zlepšuje i vůně

Do studie se zapojili muži a ženy ve věku 60 až 85 let, kteří dosud nezaznamenali poruchy paměti. Všichni dostali difuzér a sedm kazet, z nichž každá obsahovala přírodní oleje. Lidé v první skupině měli "plnou dávku", lidé v kontrolní skupině měli malé množství olejů. Difuzér byl nastaven tak, že se aktivoval na dvě hodiny, když pokusní králíci spali. Lidé z první skupiny vykazovali 226% zvýšení kognitivní výkonnosti ve srovnání s kontrolní skupinou.

Vědci již dlouho vědí, že ztráta čichu může předpovídat vývoj téměř 70 neurologických a psychiatrických onemocnění. Patří mezi ně Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, schizofrenie, ale také alkoholismus. A už dříve se ukázalo, že vystavení lidí se středně těžkou demencí až 40 různým pachům dvakrát denně po určitou dobu zlepšilo jejich paměť a jazykové dovednosti, zmírnilo deprese a zlepšilo čichové schopnosti.

"Skutečnost je taková, že ve věku nad 60 let začínají čichové smysly padat ze skály," cituje Science Daily neurobiologa Michaela Leona, který zároveň dodává, že není realistické myslet si, že lidé s kognitivní poruchou by mohli čichat 80 lahví s pachy denně. To by prý bylo obtížné i pro lidi bez demence. Ale pokud další výzkum pomůže zlepšit paměť pomocí čichových terapií, proč ne. Odhaduje se, že první komerční produkt se na trh dostane už na podzim...

Zdroje informací:
Sciencedaily.com: Sweet smell of success: Simple fragrance method produces major memory boost
Frontiersin.org: Overnight olfactory enrichment using an odorant diffuser improves memory and modifies the uncinate fasciculus in older adults

Nejčtenější články