Close search

Všude samé natáčky: Jaké účesy letěly za dob našich babiček a maminek

pixabay Zdroj: pixabay

Retro móda i účesy nás fascinují. Naše babičky, jak je známe z černobílých fotek, byly vždy šik a upravené. Spoustu vlasových kreací z dob minulých, můžeme v ulicích vidět i dnes. Vlastně proč ne. Pojďte se s námi podívat co bylo hitem mezi účesy v 60., 70. a 80. letech.

60. léta – všudypřítomné natáčky i bohémský styl

Tato doba byla ovlivněna různými faktory, například pracující třídou. Ze začátku dekády se proto nosily praktické culíky svázané pod šátkem. Moderní byla vykukující ofina. S objevením slavné modelky Twiggy přišly do módy účesy „na kluka“. Zároveň ale udávaly trendy sexsymboly té doby Brigitte Bardot nebo Sophia Loren. Ty mívaly vlasy rozpuštěné s objemnými vlnami. V této době se začaly prodávat kulmy a jiné elektronické pomůcky. Natáčky byly povinnou výbavou každé ženy. Určitě si každý z nás vybaví Simonu Stašovou ve filmu Pelíšky. Tento účes a´la včelí úl byl velice oblíbený jak ve večerní společnosti, tak i v pracovním běžném provozu. Koncem 60. let docházelo k pronikání různých subkultur do běžných trendů, a tak se začaly objevovat prvky hippies a rozvolněného stylu i ve vlasových kreacích.

70. léta – důraz na osobitý vzhled

Lidé, hlavně mladší se chtěli nějak vymezit, a tak také volili divočejší účesy, například na způsob „afra“. Obecně u žen platilo, že čím delší vlasy, tím lepší. Mohly být volně rozpuštěné anebo vyčesané do tzv. bobu. To znamenalo natupírovanou část na temeni hlavy do velkého objemu a u krku stažené do culíku. Nemohl chybět výrazný šátek, bez kterého bychom si 70. léta ani nemohly představit. Různé ozdoby, květiny, sponky a pinetky k vlasům neodmyslitelně patřily.

80. léta – pudlům zdar

V „osmdesátkách“ byl hitem hlavně velký objem. Natupírované ofiny připomínaly sousedovic pudla, přesto kdo neměl objem, jako by nebyl. Hodně se lakovalo, tupírovalo a kroutilo. Také frčely melíry. Blonďatá kštice s tmavými odrosty byla obzvlášť v kurzu. V této době se ani tak nekladl důraz na rozdíl mezi dámským a pánským účesem. Zezadu byste málokdy poznaly, zda šlo o ženu, či o muže. Také se začalo zkracovat a do módy se po romantických sedmdesátých letech vrátila mikáda. Mikádo v kombinaci s trvalou ve stylu svářečky z filmu Flashdance. To bylo terno!

 

Nejčtenější články