Close search

Všude samá láska: Filmy podle skutečných událostí, ze kterých si můžete vzít ponaučení

Reprofoto Youtube Zdroj: Reprofoto Youtube

Čistá duše, Nedotknutelní a Zápisník jedné lásky. Tři filmy úplně odlišného žánru, kterými se napříč proplétá ten nejhlubší cit. Nejen to je spojuje. Všechny jsou natočeny podle skutečné události a ze všech si lze vzít ponaučení.

Čistá duše

Pozornost si jistě zaslouží film z roku 2001, inspirovaný životním příběhem Johna Forbese Nashe mladšího, který proslul svým výzkumem na téma teorie her a obdržel Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1994. Tento muž byl mimořádně talentovaný vědec, a jak to tak bývá, velká genialita s sebou přináší mnohá úskalí. U Johna si vybírá svou daň v podobě duševní choroby. V průběhu jeho života se dozvídáme, že co se jeví z počátku jako podivínské chování matematického génia, bude později diagnostikováno jako paranoidní schizofrenie. Začne trpět bludy, což značně komplikuje život jemu i jeho rodině. Pro své bizarní chování je po několika měsících hospitalizován. Léčba je složitá a zdlouhavá, neboť si odmítá připustit, že je vážně nemocen. Teprve, když tento fakt přijme, podaří se mu nad svou nemocí převzít kontrolu. John Forbes Nash působil až do své smrti na prestižní Princetonské univerzitě. Zemřel ve svých 86 letech při dopravní nehodě. Tento film získal čtyři Oskary: za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Byl nominován na Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší střih, nejlepší masky a nejlepší hudbu.

Nedotknutelní

Komedie se silným příběhem, tady se nudit určitě nebudete. Tento dojemný příběh je inspirován životem ochrnutého bohatého aristokrata Philippa Pozza di Borga a jeho osobitého opatrovníka Drisse. Zámožný kvadruplegik pořádá konkurz na svého nového osobního asistenta, který ke svému překvapení vyhraje senegalec z předměstského ghetta, ačkoliv si původně šel pouze pro razítko na pracák. ( Skutečný opatrovník Yasmin byl muslim z Alžírska). Svou neomaleností a nekonvenčním přístupem se však právě on Philipovi zalíbí. Mezi muži se rozvinulo nečekané přátelství. Drisse svou neohrožeností a bláznivými nápady nakazil i Philipa a vrátil mu zpátky chuť do života.

Zápisník jedné lásky

Americké romantické drama z roku 2004. Ve filmu se přenášíme v čase - ze současnosti do minulosti. Ocitneme se v sanatoriu, kde starší muž předčítá pacientce ze zápisníku příběh o ženě svého života. Moc krásný příběh neutuchající lásky, inspirovaný skutečnou událostí, který by si pravděpodobně každý chtěl prožít. Popisuje lásku mezi Allie Hamiltonovou ze zámožné rodiny a chlapce Noaha Calhouna, který pochází z chudých poměrů. Stráví spolu jedno nádherné léto a vášnivě se do sebe zamilují. Rodiče však vznikající romanci nepřejí. Přestěhují se a dvojici tak od sebe odloučí. Po první světové válce se Noah vrátí domů a vše je jinak. Jeho láska Allie je zasnoubená a Noah žije sám ve starém domě. Allie se o jeho návratu dozvídá z novin a rozhodne se ho vyhledat. Pokud máte chuť na něco romantického, co vás chytne za srdce a pohladí po duši, rozhodně se na tento film podívejte.

Nejčtenější články