Close search

Vězení pro prostopášné a nemravné ženy! Temná historie nehostinného ostrova Sprogø

Aerofilms, visitnyborg.dk Zdroj: Aerofilms, visitnyborg.dk

Sprogø - název malého dánského ostrova, který před pár desítkami let ovlivnil, a mnohdy i zničil, života řady nevinných žen. Reprezentuje děsivou část dánské historie, o které moc lidí neví. Ženy tu trpěly v nehostinných podmínkách na dobu neurčitou jen proto, že byly považovány za nemocné - rozuměj: prý měly až moc rády muže a milování s nimi, netajily svoji sexualitu a společnost si o nich prostě myslela, že jsou prostopášné, zkažené a nemravné! Převýchovu na ně, hlásaly úřady...

V kinech právě můžete vidět film Složka 64, který se zčásti odehrává právě na skutečném ostrově Sprogø. Nachází se v průlivu v dánských úžinách a jeho rozloha je pouhých 164 hektarů. Jen pár dívkám tu ve skutečnosti něco bylo. Ve skutečnosti šlo o vězení pro volnomyšlenkářské ženy, tzv. „morálně pokleslé“, založené v roce 1923 lékařem Christianem Kellerem. Mezi lety 1923 až 1961 bylo na ostrově internováno přes 500 žen a byly uvězněny v průměru 7 let. Jedna z žen byla na ostrově uvězněná dokonce neuvěřitelných 38 let.

Trajektem do pekla

„Pokud se nebudete chovat tak jak společnost očekává, skončíte na ostrově Sprogø." Když trajekt, který odvážel ženy na Sprogø, proplouval kolem, byla to hrozba pro všechny dívky. Z tohoto ostrova totiž nebylo možné uniknout. Pokud v místní společnosti byla osoba označena jako nestabilní z hlediska své práce nebo někdo řekl, že žije způsobem, který šel proti společné morálce, mohla být diagnostikována „morální nedostatečnost“. Mezi charakteristiky takové diagnózy patřilo tuláctví, zlodějství nebo sexuální nestabilita.

Poruchy sexuality byly nejčastější diagnózou chovankyň na ostrově. Deviací bylo už jen to, že s ní ženy zacházely aktivně, protože to příslušelo pouze mužům. Ženy poté byly na ostrově pod neustálým dohledem dozorkyň, izolované, a procházely si různými lekcemi, nebo se jen staraly o praní, vaření či úklid. Jeden takový ostrov ovšem měli i pro muže. Byl to ostrov Livø

Hlavní slovo na ostrově Sprogø měli lékaři. Ti měli pravomoc nad důležitými rozhodnutími, jako např. přijímání „vězeňkyň“ a vyloučení žen z ostrova. Ale i ředitel této instituce každodenně řešil situaci na ostrově, kdy rozhodoval o tom, jaké dívky přijdou a jaké odejdou. Také rozhodoval o jejich trestech a odměnách. K vyloučení z ostrova však docházelo zřídka, a to převážně v případech, kdy si dívku z ostrova chtěl nějaký muž vzít za ženu. Aby dívky mohly opustit ostrov, měly jednat tak, aby dokázaly, že se chovají dost dobře na to, aby se ospravedlnily. V tisku byl život na ostrově vždy prezentován pozitivním způsobem.

Chtivé ženy, chtiví muži

Plný ostrov „chtivých“ žen si samozřejmě pohrával s fantazií mnoha mužů. Ale ostrov byl přísně sledován. Mužská návštěva by zničila myšlenku celé instituce. Nicméně několikrát se mužům zvenčí podařilo dostat do styku se ženami internovanými na ostrově. Jedna z žen dokonce na ostrově otěhotněla. Žena byla po narození dítěte proti své vůli sterilizována (ke sterilizaci došlo u většiny žen, kterým se podařilo opustit ostrov díky manželství či práci u bohaté rodiny). Muž zase čelil obvinění ze spáchání trestného činu. Případ vzbudil tolik pozornosti, že vedl k návrhu na zpřísnění trestního práva, takže muž, který měl pohlavní styk se ženou z instituce, mohl být potrestán trestem od tří měsíců do osmi let odnětí svobody. Návrh nebyl přijat, ale ukazuje, že existovala touha zcela izolovat ženy na Sprogø od vnějšího světa, stejně jako izolovat vnější svět od těchto „morálně upadlých“ žen.

Filmové zpracování

Dánský režisér Christoffer Boe se rozhodl, podle knižní předlohy Složka 64 od Jussiho Adler-Olsena, natočit stejnojmenný film. Ve filmu ukazuje podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchovu „necudných" dívek. Film je natočený jako detektivka, kde se do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q dostane nevyřešený případ. Naleznou tři mumifikované těla a snaží se najít souvislost s děsivým, půl století starým tajemstvím opuštěného ostrova Sprogø. Tento detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. Film Složka 64 můžete právě vidět v kinech.

Nejčtenější články