Close search

Harry a Meghan přijdou o královské tituly: Kteří další monarchové si vybrali podobnou cestu?

Extra.cz Zdroj: Extra.cz

Princ Harry a Meghan Markle se nedávno zúčastnili své poslední akce jako oficiální představitelé královské rodiny. Mladí manželé se totiž k 31. březnu definitivně rozloučí s královskými tituly a získají možnost stát se finančně nezávislými, jak si přáli. Vévodové ze Sussexu ale nejsou jedinými představiteli britské monarchie, kteří se rozhodli, nebo museli, vzdát svých královských privilegií a povinností.

Britská královská rodina během posledních několika měsíců rozhodně neprožívá to nejlepší období. Nejdříve se na prince Andrewa, syna královny Alžběty II., snesla podezření ze sexuálního styku s nezletilou dívkou, pak na začátku roku princ Harry a Meghan Markle oznámili, že se chtějí vzdát svých královských povinností a stát se finančně nezávislými.

Pro hlavní představitele britské monarchie jsou to velké a celkem neočekávané změny. Podobné situace ale nejsou nijak výjimečné. Královská rodina se musela během let potýkat s několika odchody svých členů. Někdy se jednalo o konečné rozhodnutí, jindy se vztahy zachovaly. Kdo v průběhu posledních 100 let odstoupil od svých královských povinností?

Princ Andrew

Syn panovnice Alžběty II. a mladší bratr korunního prince Charlese nedávno způsobil královské rodině velké problémy. Objevily se totiž informace a důkazy o blízkém přátelství prince Andrewa se zesnulým miliardářem Jeffrey Epsteinem, který čelil obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. Později se dokonce objevily zprávy o tom, že i sám princ měl mít pohlavní styk se sedmnáctiletou dívkou. Celý případ se sice stále vyšetřuje, ale vévoda z Yorku už pocítil, jaký dopad to nevhodné přátelství mělo. Údajně do celé této otázky výrazně zasáhl jeho straší bratr princ Charles a nyní je vévoda z Yorku oficiálně zproštěn jakýchkoliv královských povinností.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Duke of York (@hrhthedukeofyork),

Lady Diana

Princ Harry, ať už chtě nebo nechtě, jde v šlépějích své tragicky zesnulé matky, lady Diany. Slavná princezna totiž před více jak 20 lety také přišla o titul královské výsosti. Lady Di se s ním musela rozloučit kvůli rozvodu s korunním princem Charlesem. Následný vztah královské rodiny vůči princezně Dianě nebyl jednoduchý, jelikož stále zůstávala matkou následníka trůnu. Princezna Diana se později začala věnovat svým vlastním charitativním projektům a dokonce se snažila vybudovat si nový romantický vztah, než její život nečekaně ukončila tragická autonehoda v Paříži.

Král Eduard VIII.

O svůj královský titul v Británii dokonce přišel i samotný král. Stalo se tak v roce 1936, když si panovník Eduard VIII. rozhodl vzít za ženu rozvedenou Američanku. Strýc královny Alžběty II. se oženil s Wallis Simpson, do které se sice zamiloval, ale nemohla se stát britskou královnou a chotí panovníka. Král se tehdy rozhodl abdikovat a na trůn později usedl jeho bratr Jiří VI., otec nynější panovnice.

Princezna Patricia

Před králem Eduardem se svých královských povinností a titulů vzdala kvůli vztahu v roce 1919 i vnučka slavné královny Victorie. Princezna Patricia se totiž rozhodla, ze si vezme obyčejného britského důstojníka Alexandera Ramsaye.

Na životy monarchů, kteří se vzdali svých titulů, se můžete podívat v GALERII:

Nejčtenější články