Close search

Většina manželství v Česku končí odloučením: Proč se lidé rozvádějí?

Pixabay Zdroj: Pixabay

V České republice se rozvádí více jak polovina párů. Manželství, která dospějí ke svému konci, tak již nejsou v Evropě ani po celém světě ničím výjimečným. Důvody pro ukončení sňatku však bývají různé. Které jsou ty nejčastější?

Podle statistik patří Česká republika k zemím s nejvyšším počtem rozvodů v Evropě. Podle oficiálních čísel o rozvod ve většině případů žádají ženy. Tyto údaje ale nezahrnují páry, které nejsou sezdané, takže množství rozpadů dlouhodobě trvajících vztahů je ve skutečnosti mnohem vyšší. Důvody, které vedou k rozpadu manželství, bývají často různé. V případech, kdy rodina musí řešit fyzické nebo psychické týrání, často není jiná možnost, než vztah ukončit. Pokud se ale nejedná o tyto extrémní případy, co nejčastěji zapříčiní rozpad manželství?

Práce

V zaměstnání každý člověk stráví více jak třetinu života. V dnešní době ale pracovní povinnosti často nekončí odchodem z kanceláře a mnohé společnosti si zvykly na skutečnost, že pomocí moderních technologií jejich zaměstnanci mohou pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Pokud na tuto hru pracovník přistoupí, pak bude s velkou pravděpodobností nucen pracovat z domu i během svátků a dovolené. Tento přístup k rodinnému životu často neocení druhý z partnerů. Podobné situace mohou následně vést ke konfliktům a dlouhodobým problémům ve vztahu.

Problémy s penězi

Otázka financí může v jakémkoliv vztahu vyvolat problémy. Často se ale páry dostanou do konfliktů, když musí řešit nedostatek finančních prostředků, nebo způsoby, jak peníze utrácet, nebo do čeho je investovat. Problémy také mohou nastat, když jeden z partnerů vydělává výrazně více než ten druhý. V takové chvíli mohou řešit, jak a čí peníze utrácet a kdo by měl jaké částky investovat do společného života.

Intimní odcizení a nevěra

Problémy v intimním vztahu mezi partnery bývají jedním z nejčastějších důvodů k rozvodu. Tato nespokojenost může totiž vést k odcizení, nebo dokonce k situaci, kdy partneři budou vyhledávat společnost milenců. Pokud jeden z partnerů na nevěru ve vztahu přijde, většinou se rozhodne pro ukončení manželství.

Špatný věk

Americká studie, kterou zveřejnila Univerzita v Utahu zkoumala, jaký vliv má věk partnerů na vývoj jejich manželství. Výzkumníci si během studie všimli, že velice často končila manželství, která partneři uzavřeli buď ve velmi mladém věku, nebo po dvaatřiceti letech života. S vyšším věkem je totiž každý z partnerů méně flexibilní a často má problém počítat s potřebami toho druhého. Také velký věkový rozdíl má negativní vliv na manželství, podle výzkumníků totiž pravděpodobnost rozvodu zvyšuje také věkový rozdíl mezi manželi. Špatné vyhlídky mají ale i páry, které se braly ve velmi mladém věku. U příliš mladých partnerů je pravděpodobnost rozvodu velmi vysoká.

Kritika i nadřazenost

Začátky vztahů často provázejí silné pozitivní emoce a právě kvůli zamilovanosti si mnozí nevšímají negativního a nevhodného chování, které by ve zdravém vztahu nastat nemělo. Postupem času však v manželství mohou nastat chvíle, kdy nevhodné chování dokáže zničit i pevný vztah. Mezi podobné chování lze určitě zařadit například pocit nadřazenosti. Ve chvíli, kdy jeden z partnerů považuje toho druhého za podřadného, je zcela jisté, že podobný vztah nemá moc pozitivní vyhlídky. Nedostatek komunikace patří také mezi chování, které dokáže zničit jakékoliv manželství, zrovna tak příliš časté kritizování může narušit i velmi pevný vztah.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY K ROZVODU:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu