Close search

Velké srovnání: Kouříme a konzumujeme více alkoholu, než tomu bylo za socialismu?

pixabay Zdroj: pixabay

Alkohol a cigarety: nejoblíbenější neřest nejednoho obyvatele České republiky. Pivo nedílně patří k naší národní identitě. Jsme si více vědomi rizik, které alkohol a cigarety přináší, ale otázkou zůstává: kunzumuje se alkohol ve větší či menší míře, než tomu bylo za dob komunismu?

Pivo za 30 Kč a panák na vesnici za pětadvacet - ceny, kterým zahraničí (a především západ) v žádném případě nemohou konkurovat. Není divu, že se Česká republika stává stále více oblíbenější destinací pro příležitost bujarých oslav. Norové a Němci jsou národy, které tento benefit využívají nejvíce.

Zkreslené výsledky

Statistiky, které dokazují obrovský nárůst spotřeby alkoholu a cigaret nejsou pouze výsledky poptávky českými obyvateli. Otevření hranic, zpřístupnění volného obchodu a mnohem nižší ceny způsobují vysokou poptávku ze zahraničí. Štěpán Křeček, obchodník s cennými papíry BH Securitie a ekonomom, dodává: "Lze předpokládat, že Češi budou menšími milovníky alkoholu, než většina statistik udává."

Škodíme si zdraví více

Ač se nepředpokládá, že všechen nakoupený alkohol putuje do českých domácností, stále vidíme signifikantní nárůst ve spotřebě alkoholu a cigaret. V současné době lidé za rok vypijí zhruba 4x více čistého alkoholu než v roce 1948. A s cigaretami máme obdobný trend: za den vykouříme přibližně o dvě cigarety více než v roce 1955. Kam se poděla veškerá osvěta ohledně škodlivosti kouření cigaret a konzumace alkoholu?

POKRAČUJTE VE ČTENÍ VE FOTOGALERII:

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu