Close search

Velké ptačí přečíslení: Australští vědci zjistili, kolik opeřenců připadá na jednoho člověka

Unsplash Zdroj: Unsplash

Podle nejnovějších odhadů je na Zemi přes padesát miliard ptáků. To znamená, že jich je nejméně šestkrát víc než lidí.

Portál Deutsche Welle píše o unikátní studii australských vědců s názvem Globální odhad početnosti 9 700 druhů ptáků. Toto číslo představuje přibližně 92 % všech ptačích druhů. Když pak vědci zkusil odhadnout, kolik jedinců každého druhu je na světě, došli k neuvěřitelnému číslu.

50 miliard opeřenců

Není to první studie, která se pokusila odhadnout počet ptáků na světě. Předchozí metody extrapolovaly podle hustoty ptačí populace na menších územích, takže z toho vycházely počty 200 až 400 miliard.

Studie australských vědců pod vedením Williama Cornwella z University of New South Wales ale pracuje s údaji pro téměř všechny druhy ptáků na světě, takže jde o přesnější výzkum. A díky tomu odborníci našli přesvědčivé důkazy o tom, že rozdělení početnosti druhů je zkreslené.

Existuje mnoho vzácných druhů a poměrně málo běžných druhů,“ stojí v prohlášení ke studii. „Agregací odhadů na úrovni druhů zjistíme, že v současnosti je na světě asi 50 miliard jednotlivých ptáků.

Miliardový vrabec domácí

Pokud jde o ptáky, jejichž výskyt je nejhojnější, možná nebude překvapivé zjištění, že na prvním místě je i u nás dobře známý vrabec domácí s 1,6 miliardy jedinců. Dvojkou je špaček obecný (1,3 miliardy), následují racek delawarský (1,2 miliardy) a vlaštovka obecná (1,1 miliardy).

Nejméně hojným je nelétavý kivi z Nového Zélandu, kterých existuje asi jen 3 000. S výrazným odstupem, byť pořád druhým nejméně hojným druhem, se umístili mesiti. Krátkokřídlí ptáci se silnými nohami, kteří toho moc nenalétají, obvykle obývají křoviny a žijí na Madagaskaru.

Zdroje informací:
Pnas.org: Global abundance estimates for 9,700 bird species
Dw.com: 50 billion birds live on Earth, new study finds

Nejčtenější články