Close search

Velké psí nadání: Dokáží vyčenichat COVID-19, rakovinu nebo migrénu

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Psi zařazeni do studie univerzity v Hanoveru dokázali neuvěřitelně přesně určit pach člověka s virem COVID-19. Není to ale jediná věc, kterou vyčenichají.

Říká se jim nejlepší přítel člověka, ale jejich přínos jde o poznání dál, protože díky svým neobvyklých schopnostem dokáží nejen léčit, ale také zachraňovat životy.

Vůně COVID-19

Podle studie University veterinární medicíny v Hannoveru dokázalo osm psů německé armády vyčenichat virus COVID-19. Samotný výcvik trval jenom pět dnů a na jeho konci zvířata identifikovala z odběrů slin 1012 lidí, zdravých i nemocných, správně až 94 % těch, kteří byli testováni pozitivně na COVID-19.

Metabolické procesy v těle nemocných jsou úplně změněny. Myslíme si, že psi jsou schopni detekovat právě specifický zápach těchto změn," vysvětluje profesorka Maren Von Köckritz- Blickwede.

Psi se v medicíně dosud používali třeba na kanisterapii, kdy speciálně vycvičené zvíře pozitivně vplývalo na lidi trpící psychickými poruchami nebo osamělostí. Prostý kontakt nebo krátká procházka, to všechno má ohromný vliv na duševní zdraví. Teď by věda mohla využít i další psí přednost, čich, který je násobně lepší než má člověk

Pes proti stresu

Německý výzkum není první, už koncem března se ve Velké Británii začal trénink šestice psů, kteří měli vyčenichat COVID-19 i u lidí, jenž zatím nemají příznaky. Dobrovolníci v britských nemocnicích kvůli tomu dostali ponožky z nylonu, co je prý nejlepší materiál na sběr pachů.

V souvislosti s pandemií se také uvažuje o vyžití trénovaných psů na rizikových místech jako jsou letiště nebo sportovní akce. Ostatně, tam už dávno pracují, jen se až dosud zaměřovali na jiné látky, obvykle výbušniny nebo drogy.

Zatímco lidé disponují přibližně 400 čichových receptorů, psi jich mají přes 220 milionů. Díky tomu dovedou kromě vyčenichání COVID-19 odhalit třeba rakovinu prsu, plic a melanom, blížící se epileptický záchvat nebo náhlé usnutí, pokud někdo trpí narkolepsií, nízkou hladinu cukru, migrénu, ale také strach a stres.

A jak je to možné? Rakovina, stejně jako spousta dalších nemocí, zanechává v lidském těle a tělesných sekretech specifické pachy. Psi je dovedou rozlišit, i když jejich koncentrace nebude velká, takže můžou zachytit rakovinu v raném stadiu. U stresu zase cítí nárůst adrenalinu a kortizolu, tedy hormonů, které tělo uvolňuje, aby reagovalo na stresové situace.

Zdroje: cbsnews.com, treehugger.com, medicalnewstoday.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu