Close search

Velké hollywoodské klání aneb Jak Barbra Streisand a Katharine Hepburn uhrály na Oscarech remízu

Wikimedia Commons/Allan warren, CC BY-SA 3.0/Metro-Goldwyn-Mayer, Public domain/koláž Lifee Zdroj: Wikimedia Commons/Allan warren, CC BY-SA 3.0/Metro-Goldwyn-Mayer, Public domain/koláž Lifee

Prestižního Oscara vždy získává vítěz. Jenže ne vždy je to tak jednoznačné. Víte, proč 14. dubna 1969 získaly v hlavní herecké kategorii sošku Katharine Hepburn i Barbra Streisand?

Slavná pozlacená soška Oscar je snem mnoha filmařů. Od roku 1929 tyto ceny uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Ta má přes 10 000 členů a většina z nich se zúčastňuje hlasování o tom, kdo získá Oscara v dané kategorii.

Velký souboj Barbry Streisand a Katharine Hepburn

Může se stát, že členové Akademie dají stejný počet hlasů dvěma hercům? Není to moc obvyklé, ale historie zná hrstku příkladů. V roce 1932 získali cenu pro Nejlepšího herce Fredric March (Dr. Jekyll a Mr. Hyde) a Wallace Beery (The Champ). Beery sice dostal o jeden hlas méně než March, ale v tehdejších pravidlech stálo, že rozdíl do tří hlasů bude považován za nerozhodný.

K podobné shodě došlo 14. dubna 1969, během prvního mezinárodně vysílaného ceremoniálu předávání Oscarů. Legendární Ingrid Bergman otevřela obálku s vítězkou v kategorii Nejlepší herečka a zvolala slavná slova: „Je to remíza!Cenu si tehdy odnesla jak Katharine Hepburn za roli Eleonory Akvitánské ve filmu Lev v zimě, tak Barbra Streisandová za svůj filmový debut v muzikálu Funny Girl. Obě získaly shodně 3030 hlasů členů Akademie.

Pro Katharine Hepburn to byla už 11. nominace na Oscara. Rok předtím sošku získala za snímek Hádej, kdo přijde na večeři, proto se neočekávalo, že svůj úspěch zopakuje. Na slavnostním ceremoniálu se neukázala. Zato emocemi překypující Streisand, která si zopakovala svou roli z úspěšného stejnojmenného muzikálu z Broadwayi, si večer užívala. Cena pro ni znamenala vstupenku do světa filmu...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Akademie filmového umění a věd
History.com: Katharine Hepburn and Barbra Streisand tie for Best Actress Oscar

Nejčtenější články