Close search

Věděli jste to? Účinky, ale i zápory šťávy z aloe vera vás překvapí

pixabay Zdroj: pixabay

Tato sukulentní rostlina přezdívaná jako rostlina nesmrtelnosti nebo pramen věčného mládí, nemá pouze využití v přírodní kosmetice, ale také v lékařství. Vlastnosti, které aloe vera má, znali lidé už ve starém Egyptě. Lékařské studie ale také dokazují, že má aloe vera neblahé dopady především na lidské zažívací ústrojí.

Přírodní antibiotikum

Zázračné léčivé účinky této rostliny pochází z průhledného gelu uvnitř středu listů. Látky v něm obsažené napomáhají při hojení ran a popálenin. Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky aloe vera se využívají v kosmetice zejména k ošetření pleti se sklonem k akné, oparům, ekzémům či plísním. Také pozitivně působí proti lupům.

Detoxikační účinky

Aloe vera pomáhá také proti celulitidě, má detoxikační i hydratační účinky. Na pokožku a pleť působí doslova jako elixír mládí, proto se také doporučuje při redukčních dietách. Jeho vnitřní užívání slibuje i odstranění problémů s dásněmi, hemeroidy a pozitivně působí na celý zažívací trakt.

Nic se ale nemá přehánět. Při nadměrném užívání se její účinky mohou změnit na negativní, protože mohou být pro tělo toxické. Natřít se gelem povrchově je tedy bezpečné a navíc prospěšné. Pomůže vám v boji proti ekzémům a mykózám, pozor ale na jeho další účinky, které vám mohou uškodit.

Může mít negativní dopady

U citlivějších jedinců byly i po jednorázovém užití zaznamenány alergické reakce. V některých případech mohou nastat křeče, průjem, nadýmání a někdy naopak zácpy.

Pravidelným užíváním šťávy z aloe vera může dojít k poruše elektrolytické rovnováhy v organismu, ke snížení obsahu vitamínu K, zánětům ledvin, či trávicím potížím.

Produktům s aloe vera k vnitřnímu užití by se měli vyhýbat osoby, které užívají diuretika, mají potíže se žlučníkem, trpí zánětem slepého střeva nebo mají střevní potíže. Než začnete pít šťávu z aloe vera, raději se poraďte s lékařem, zvláště pak berete-li nějaké léky.

Těhotné a kojící ženy by neměly pít aloe vera vůbec. Může totiž vyvolat děložní kontrakce, které zvyšují nebezpečí potratu či poškození plodu.

V důsledku pití šťávy aloe vera je tělo nuceno produkovat velké dávky adrenalinu, který škodí jedincům, kteří trpí srdečními chorobami. Vyvolává také pokles hladiny draslíku v těle, což vede k srdeční arytmii, slabosti a ochabování svalů. Šťáva není tedy vhodná ani pro děti a starší osoby.

 

Nejčtenější články