Close search

Vědci z NASA možná našli v Antarktidě důkaz existence paralelního vesmíru, kde se čas odvíjí pozpátku

Flickr/NASA/CC BY Zdroj: Flickr/NASA/CC BY

Teorie mnohovesmíru, tedy několika paralelně existujících vesmírů, se objevuje už od padesátých let 20. století. Patřila však převážně do hájemství autorů sci-fi. Jenže možná nakonec bude realitou. Alespoň podle mimořádně zajímavých zpráv, které proudí od vědců z NASA pracujících v Antarktidě.

V roce 2006 si vědci poprvé všimli, že v Antarktidě unikají z ledu podivné, vysoko energetické částice. Předpokládali, že šlo o technické potíže měřícího přístroje ANITA, co je senzor NASA vynesený s pomocí meteorologického balónu vysoko do studeného vzduchu. Má detekovat kosmické paprsky přicházející z vesmíru, nebo ty, které se odrazí zpátky od ledu.

Zrcadlový svět

Podle magazínu New Scientist se ale ukázalo, že tyto ultra-vysokoenergetické částice, milionkrát silnější než jakékoliv částice vytvořené na Zemi, pocházejí z hlubin pod ledem. A v roce 2014 byly pozorovány znovu.

Nyní, po přezkoumání předchozích údajů, vědci z NASA naznačují, že zmiňované částice mohou pocházet z paralelního vesmíru, kde všechno běží pozpátku, včetně samotného času a fyzikálních zákonů. V tomhle zrcadlovém světě by pozitivní bylo negativní, vpravo zase vlevo...

Viděli jsme něco, co vypadalo jako kosmický paprsek v odrazu od ledové pokrývky, ale ve skutečnosti se to neodrazilo. Bylo to, jako by kosmický paprsek vycházel ze samotného ledu. Velmi zvláštní věc,“ říká fyzik Peter Gorham, který vedl výzkum.

Všechno naopak?

Částice nazývané tauonové neutrina obvykle na naši planetu prší z vesmíru. Skutečnost, že vyzařují ven ze Země nejenže vzdoruje standardní fyzice, ale také naznačuje, že hluboko v Antarktidě se může náš svět překrývat s jakýmsi jiným, bizarním světem. A pro jeho obyvatele by naše verze Země byla ta, která funguje obráceně.

Ne všichni byli s hypotézou spokojeni,“ dodává Gorham. Jeho vysvětlení zvyšuje vzrušující pravděpodobnost, že Velký třesk vytvořil spolu s naším vesmírem i jiný.

Další výzkum může dokázat, jestli paralelní vesmíry opravdu existují. Nebo by, teoreticky, mohlo jít o technickou závadu na přístroji ANITA. Na stole jsou paralelně ty nejúžasnější, nebo také nejnudnější možnosti.

Zdroj: mnn.com, newscientist.com, dailystar.co.uk

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu