Close search

Varovná statistika: Jdete na operaci? Ujistěte se, že chirurg nemá narozeniny

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Neobvyklá studie Kalifornské univerzity zkoumala, jaký má na výsledek operace vliv fakt, že chirurg v ten den slaví narozeniny. Překvapivě kvůli tomu stoupá úmrtnost.

I muži a ženy v bílých pláštích jsou jen lidé, kteří můžou chybovat. Stejně jako my ostatní. Je ale jeden den v roce, kdy je výrazně vyšší pravděpodobnost, že se jim něco nepovede.

Oslavenec na sále

Není řeč o alkoholu, párty nebo nějaké jiné formě oslavy na pracovišti. Je ale možné, že když má někdo narozeniny, nedokáže se plně soustředit na svůj výkon. Špatná zpráva je, že v některých profesích to může mít fatální následky.

Na tuto oblast se zaměřil tým výzkumníků z Kalifornské univerzity, který chtěl zjistit, zda se úmrtnost pacientů po operaci liší podle toho, jestli byl výkon proveden v den narozenin chirurgů, nebo v jakýkoliv jiný běžný den.

Výsledky publikované na specializovaném webu The BMJ pod názvem Úmrtnost pacientů po operaci provedené na narozeniny chirurga: Pozorovací studie ukazují, že tady bohužel souvislost existuje.

Rizikové narozeniny

Autoři studie se zaměřili na americké pacienty ve věku od 65 do 99 let, kteří podstoupili urgentní chirurgický zákrok v letech 2011-14. Celkem bylo analyzováno 980 876 procedur realizovaných 47 489 chirurgy. Na toto ohromné číslo připadalo 2064 výkonů uskutečněných v době, kdy měli lékaři narozeniny, co představuje 0,2 % ze všech zákroků.

Statistika ukazuje, že pokud zákrok vykonal narozeninový chirurg, v průběhu 30 dnů od operace zemřelo 7,0 %, tedy 145 lidí z již zmiňovaných 2064. Z pacientů operovaných v jiných dnech zemřelo pouze 5,6 %, respektive 54 824 ze zbylých 978 812 lidí.

Náročná práce lékařů může být ovlivněna mnoha faktory, jako je třeba zvlášť rušný den, kdy je práce opravdu hodně. Ale tato studie ukazuje, že je mohou rozptylovat i životní události, které přímo nesouvisejí s prací.

Zdroj: bmj.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu