Close search

Vánoční rádce: Kdy začít péct jaké cukroví?

pixabay Zdroj: pixabay

Sice je začátek prosince, ale hospodyňky, které chtějí, aby jim cukroví do Štědrého dne krásně změklo, začínají s pečením už nyní. Jsou totiž druhy, které vyžadují uložení v chladu i tři týdny před Vánocemi. Kdy je vhodná doba pro pečení různých druhů cukroví?

Začněte perníčky

Typickým cukrovím, které potřebuje na změknutí čas jsou perníčky. Do těch se pusťte už v období kolem Mikuláše. Kromě perníčků se co nejdříve pusťte také do dalších oblíbenců, jako jsou vanilkové rohlíčky nebo pracny. Na křehké rohlíčkové těsto jsou nejlepší vyklápěcí formičky. Díky nim můžete vytvořit cukroví slepované nebo neplněné. Podle toho jak moc naplníte formičku.

Vosáci a linecké

Dva týdny před Vánoci, ideálně kolem 11. prosince začněte s pečením lineckého cukroví nebo vosích hnízd. Ať už pečete linecké světlé či tmavé, těsto se snažte zpracovat co nejrychleji, aby se tuk nestihl rozpustit a vsáknout do mouky. Potom by se mohlo stát, že bude cukroví po upečení moc tvrdé. I když jsou vosí hnízda nepečené cukroví, je dobré je dělat dva týdny s předstihem, piškot se krásně nasákne hmotou a likérem a nebude tvrdý. 

Těsto na vosáky je také lepší, když se uleží v chládku. Pokud ještě chcete vosí úly zdobit polevou, to si nechte až na pár dnů před Vánocemi, základ ale můžete mít hotový a máte jistotu, že se vám poleva nezkazí.

Nepečené

Kolem 17. prosince přichází čas na nepečené druhy. Velmi oblíbené jsou kokosové pusinky z bílků nebo různé kuličky obalené v oříškách nebo čokoládě. Dobroty ze salka a kokosu, tzv. refaelo zmizí ze svátečního stolu nejdříve, uvidíte. Rumové kuličky nebo marokánky s kandovaným ovocem jsou také skvělou volbou.

Pokud nechcete péct klasiku, vsaďte na zdravější varianty a nepečené Raw cukroví bez cukru. Z rozmixovaných datlí a ořechů vyválejte těsto a buď tvarujte do formiček nebo klasicky vykrajujte.

Hlavně nic nepřehánějte, pečení cukŕoví není maratón a jestli bude mít sousedka o tři druhy víc než máte vy, v duchu ji poblahopřejte, nejste robot a jde hlavně o to si adventní čas užít a nestrávit ho za každou cenu u plotny.

 

Nejčtenější články