Close search

Vánoce u Kennedyových: Jackie začala v Bílém domě slavnou tradici, ale svátky nakonec rodina strávila někde jinde

Robert Knudsen. White House Photographs. John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston, Public domain Zdroj: Robert Knudsen. White House Photographs. John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston, Public domain

Pohled na oficiální prezidentské Vánoce a ty v kruhu rodiny ukazuje dva světy Jackie a Johna Kennedyových.

První dáma zahájila tradici tematického vánoční stromku Bílého domu v roce 1961, když se inspirovala slavným baletem Louskáček.

Vánoční ozdoby obsahovaly hračky, ptáky, anděly a další postavy vytvořené dobrovolníky se zdravotním postižením nebo důchodci z celých Spojených států amerických.

Jackie Kennedy zakládá tradici

Jednou z mnoha povinností svěřených první dámě je každoroční vánoční zdobení Bílého domu. Vznik této tradice se připisuje Jackie Kennedy, byť i v předchozích letech hýřilo sídlo amerického prezidenta vánočními dekoracemi.

První dáma ale v roce 1961 přišla s tím, že se bude zdobit tematicky. Vybrala si motiv baletu Louskáček od Petra Iljiče Čajkovského a tím nejen že použila univerzálně oblíbené téma, ale také to působí stylově i po šesti deádách. V dalším roce si zvolila dětské téma, které představovaly balíčky cukrovinek, perníků a dalších ozdob, jenž rovněž vyrobili američtí senioři nebo zdravotně postižení z celé země.

Jackie také odstartovala praxi umisťování hlavního stromu Bílého domu do takzvané Modré místnosti. Když se z ní odstraní ohromný lustr, vejde se sem až 5,5 metru vysoký strom. Samotné vánoční svátky ale rodina stejně trávila na Floridě.

Vánoční povinnosti první dámy

Všechny dekorace se stávají součástí sbírky Bílého domu, takže je lze znovu použít i jinými způsoby," říká pro magazín Town&Country Stewart McLaurin, prezident Historické asociace Bílého domu.

První dáma začíná řešit vánoční téma s týmem dekoratérů už na začátku roku. Poté se jdou podívat na to, které dekorace lze znovu použít, nebo jestli je potřeba přidat další. Pravidelně se pak scházejí po celý rok. V pátek po Dni díkůvzdání, které se vždy slaví ve čtvrtý listopadový čtvrtek, vyrazí stovka dobrovolníků do Bílého domu, aby zahájila zdobení podle plánů první dámy.

Na oficiální i rodinnou část Vánoc rodiny Kennedyů se můžete podívat do GALERIE:


Zdroje: whitehouse.gov, townandcountrymag

Nejčtenější články