Close search

Valentýn? Věnujte tentokrát lásku i sami sobě!

Shutterstock Zdroj: Shutterstock

Svátek zamilovaných je tady coby kamenem dohodil. Láska, která na nás křičí z výloh obchodů ale nemusí být jen pro páry. Pokud chceme žít šťastný a spokojený život, je na čase naučit se mít rád hlavně sám sebe. A to paradoxně bývá někdy to nejtěžší. Jak toho tedy docílit? Vyzkoušejte alespoň jeden náš tip, který vám pomůže v cestě za zdravou sebeláskou.

Dopřejte tělu masáž

Masáže jsou staré jako lidstvo samo. Pokud si tedy chcete udělat radost a dopřát tělu dostatek odpočinku, zajděte si na masáž. Zbaví vás nejen bolesti svalů, ale i nahromaděného stresu. Zároveň dokáže podpořit regenerační procesy v těle, pomáhá v boji s únavou a umí zmírnit fyzické přetížení. V případě že sportujete, aktivuje také stimulaci svalstva k lepším sportovním výkonům. 

Profesionálně provedenou masáží však můžete pozitivně působit i na klouby a odstranit případné otoky. Tím, že dotyky dráždí nervová zakončení v podkoží, šlachách a svalech, navíc působí až na vzdálené vnitřní orgány, jako je srdce nebo mozek. 

Zjistěte něco o svých genech

Lidské tělo je neuvěřitelně silný stroj a trvá roky, než mu člověk porozumí a začne ho lépe vnímat. Jak to ale malinko uspíšit a odemknout jeho skrytý potenciál? Odpověď najdete ve své DNA! 

„Žijeme ve století genetiky. Díky tomu máme skvělou možnost odhalit své genetické predispozice a na jejich základě o své tělo pečovat. DNA test vám pomůže zjistit, jak efektivně a zdravě zhubnout, jaký typ sportu je pro vás vhodný, případně kterým potenciálním problémům věnovat prevenci,” vysvětluje genetička Ing. et. Ing Barbora Procházková, Ph.D., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom, která se podílela na vývoji genetických testů této značky.


Zajděte si k lékaři

Nepamatujete si, kdy jste byli naposledy na preventivním vyšetření? V tom případě je nejvyšší čas to napravit. Podle posledních průzkumů totiž zanedbává pravidelné návštěvy ú lékaře zhruba 75 % Čechů. Z veřejného zdravotního pojištění ovšem máme nárok na preventivní prohlídku u praktického doktora každé dva roky. Jednou ročně pak u očního a kožního lékaře a až dvakrát do roka u zubaře. 

Právě kontrola zraku bývá přitom jednou z nejčastěji zanedbávaných. „Díky vyšetření zraku můžeme odhalit oční vady, které nemusí být na první pohled rozpoznatelné. Správná diagnóza a nasazení léčby tak může v některých případech zrak i zachránit. Ačkoliv se potkávame i s názory, že například šedý zákal by měl dozrát, už počáteční stádium může způsobovat nepříjemnou překážku ve vidění a částečně vést i ke ztrátě prostorového vidění, proto je vhodný včasný zásah nutností,” vysvětluje Martin Slaný, optometrista a odborný garant sítě FOKUS optik.

Vyzkoušejte nový sport

Pravidelné cvičení by mělo být nedílnou součástí našeho života. Pohyb dokáže zlepšit nejen krevní oběh, posílit srdce, zpevnit svaly, zlepšit flexibilitu, ale také ovlivňuje celkovou náladu, elán a chuť do života. Důležité ovšem je, abychom měli různorodou škálu pohybových aktivit – od pěší chůze, běhání přes tanec až po silový trénink. Co teda dělat proto, aby naše tělo neusnulo na vavřínech? Vyzkoušejte něco nového. 

Skvělým příkladem může být trénink ​​barre. Ten si pochvaluje i modelka Candice Swanepoel nebo americká herečka Natalie Portman, která se do něj zamilovala již při natáčení filmu Černá labuť. Jde o kombinaci lehčích baletních prvků s kardio tréninkem, pilates i jógou. A co je na něm nejlepší? Dá se cvičit z pohodlí domova prostřednictvím Youtube videí a zvládne ho opravdu každý – bez rozdílu věku, pohlaví nebo kondice. Najdete-li si k tomuto cvičení cestu, budete se časem radovat jak ze zpevněného středu těla a ladné šíje, tak i z vyrýsovaných svalů.


Odměňte se

Únor je ideální měsíc k pořízení nějakého pěkné maličkosti, kterou uděláte radost především sami sobě. Ať už jde o knížku, po které toužíte, vysněnou manikúru, nový kousek do šatníku či dlouho odkládaný kurz angličtiny. Nejen vnější, ale i vnitřní péče o svou tělesnou schránku vám může pomoci překonat zbytek táhnoucí se zimy a těšit se na první příval prvních jarních paprsků.

Nejčtenější články