Close search

V Anglii začali testovat novou vakcínu proti koronaviru. Dostane ji prvních 800 dobrovolníků

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

První evropský pokus s vakcínou proti koronaviru na lidech byl zahájen v Oxfordu. Na 800 dobrovolnících bude provedena studie, která může zachránit miliony.

Dobrovolníkům budou postupně podávány dva druhy vakcín, a jen doktoři vědí, kdo je v jaké skupině. Jedna polovina totiž dostane vakcínu proti COVID-19, ta druhá vakcínu proti meningitidě.

Tým výzkumníků teď bude sledovat očkované dobrovolníky a porovnávat jejich výsledky. Musí jen čekat, jestli se někdo v následujících měsících nakazí koronavirem.

Velká šance na úspěch

Podle Sarah Gilbert, vakcinoložky na Jennerově institutu, která vedla i předklinický výzkum, je na 80 procent jisté, že vakcína bude fungovat.

Osobně mám v tuto vakcínu vysokou důvěru,“ řekla Gilbert pro BBC. „Samozřejmě, musíme to otestovat a získat data od lidí. Musíme prokázat, že skutečně funguje a uchrání lidi před nákazou koronavirem, ještě před použitím vakcíny v širší populaci."

Tým Oxfordské univerzity, kde vakcínu vyvinuli, teď musí čekat, jestli se někteří z dobrovolníků skutečné nakazí koronavirem, aby získali údaje o případné úspěšnosti látky. Jenže to může být problém, pokud třeba počet nakažených v Anglii poklesne a nebude dostatek relevantních informací.

Bude to fungovat?

Profesor Andrew Pollard, ředitel skupiny Oxford Vaccine Group, který vede experiment, říká, že pronásledují konec současné epidemické vlny. „Pokud to nezachytíme, nebudeme schopni říct, zda vakcína funguje. Očekáváme však, že v budoucnu bude více případů, protože virus nezmizel.

Vědci upřednostňují nábor dobrovolníků z řad zdravotnických pracovníků, protože jsou nejvíce vystaveni viru. A v příštích měsících bude zahájena také větší zkouška, do které by mělo být zapojeno až 5 000 lidí.

Pokud se vakcína osvědčí, patrně se rychle rozšíří do světa. A sáhne po ní i New York, který je pandemií doslova paralyzován.

Jak to vlastně teď vypadá New Yorku? Na mrazivé obrazy z Velkého jablka se můžete podívat v GALERII:

Zdroje: ladbible.com, bbc.com

Nejčtenější články