Close search

V Paříži řeší chlupatý problém: Z města lásky se stalo město krys

Pixabay Zdroj: Pixabay

Paříž je nejen městem lásky a ulic plných turistů, ale také krys. Podle CNN se tento problém, který sužuje spoustu francouzských měst, rozhodla pařížská radnice řešit trochu jinak. Bude fungovat soužití lidí a krys?

CNN uvádí, že pařížská starostka Anne Hidalgo zakládá výbor, který má zkoumat, do jaké míry mohou lidé a hlodavci žít společně. Problém byl vypuklejší zejména po stávce, která proběhla na začátku roku. Tehdy se v ulicích Paříže hromadily odpadky a krysy měly ráj na zemi. A je možné, že populace krys, která čítá kolem 6 milionů zvířat, se díky tomu ještě zvětšila...

Krysy pod Eifelovkou

"Přítomnost krys na povrchu škodí kvalitě života Pařížanů," řekl Geoffroy Boulard, šéf pařížského 17. obvodu, v reakci na studii s názvem Projekt Armageddon. Posláním projektu je pomáhat městu při správě populace krys a mezi jeho cíle patří třeba boj s předsudky vůči krysám. Studii financuje francouzská vláda a partnerem projektu je město Paříž.

Podle Anne Souyris, náměstkyně pařížské starostky odpovědné za veřejné zdraví, se má zjistit, do jaké míry mohou lidé a krysy žít společně co nejefektivnějším způsobem. "Krysy, o kterých se diskutuje, nebyly tytéž černé krysy, které mohou přenášet mor, ale jiné typy krys, které přenášejí jiné nemoci," vysvětluje Souyris. Jde třeba o bakteriální onemocnění jménem leptospiróza.

Podle Souyris město podniklo v rámci svého plánu proti krysám z roku 2017 několik kroků, včetně investic do tisíců nových popelnic, aby se krysy vrátily do podzemí. A dodala, že pařížské krysy nepředstavují „významné“ riziko pro veřejné zdraví.

Paříž, Eifelovka a krysy

Není jasné, co si o tom myslí Pařížané, ale ochránci zvířat projevují opatrné nadšení. Třeba organizace Paris Animaux Zoopolis uvedla ve svém prohlášení, že "v Paříži jsou přítomny krysy, stejně jako ve všech velkých francouzských městech, takže nutně vyvstává otázka soužití. Když mluvíme o „klidném soužití“ s krysami, nemyslíme tím život s nimi v našich domech a bytech, ale zajištění toho, aby tato zvířata netrpěla. A abychom nebyli rušeni."

Na zajímavou věc upozorňuje server Politico. Hlodavci byli zodpovědní za šíření dýmějového moru, který ve 14. století vyhladil téměř polovinu městské populace. Jenže krysy byly také darem z nebes během obléhání Paříže. V letech 1870-71 se totiž staly potravou pro hladovějící obyvatele města.​ Jak asi dopadne pokus o mírové soužití?

Zdroje informací:
Politico.eu: Paris needs to learn to live with rats, mayor concedes
Edition.cnn.com: Can humans and rats live together? Paris is trying to find out

Nejčtenější články