Close search

Úzkosti, strachy, deprese! Co dnes nejvíc ničí děti a teenagery

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Čas dospívání je pro všechny velmi těžký. Naše emoce jsou v tomto období silné a stejně tak naše obavy a úzkosti. Existují jisté věci, které jsou těžké pro každého dospívajícího.

Zejména pro rodiče může být těžké vidět problémy s duševním zdravím u svého vlastního dítěte, nebo může být těžké tyto problémy pochopit, i když je rodič vidí.  Zde je to, co byste měli vědět.

Vysoká čísla

Je těžké říci, zda teenageři vždy trpěli vysokou mírou duševních nemocí. Až do nedávné doby jsme neměli dostatečné znalosti o duševním zdraví, abychom mohli provést příslušná měření.

Nyní víme, že asi 20% mladých lidí trpí nějakým druhem duševního onemocnění. A pokud se vám toto číslo zdají vysoká, zvažte toto: duševní nemocí trpí stejný počet dospělých (20%).

Například mezi běžné problémy duševního zdraví u dospívajících a dětí patří deprese a úzkosti, stejně jako poruchy nálad a fobie.

Jak problémy odhalit

Duševní problémy jsou těžce odhalitelné. Stále však existují indicie, podle kterých rodiče mohou odhalit potenciální duševní problémy u svých dětí. Příznaky deprese zahrnují ztrátu radosti, energie, apatii, ztrátu paměti a dokonce i fyzickou bolest. Hledejte známky toho, že vaše dítě může ztrácet zájem o věci, které kdysi milovalo. Hledejte ztrátu chuti k jídlu, neschopnost činit rozhodnutí a zaujetí smrtí nebo umíráním. Všechny tyto věci mohou být příznaky deprese. Sledujte chování vašeho dítěte doma i ve škole. Pokud se dostávají do problémů se školskými úřady nebo se zákonem, může to být příznak duševní nemoci.

Pomoc 

Pokud si myslíte, že se něco s vaším dospívajícím dítětem děje, tak nejlepší věc, kterou můžete udělat, je oslovit profesionála.

Přesvědčit dospívající dítě, aby zašlo k profesionálovi, může být velmi těžké. Pokud odmítá pomoc, měli byste jít za odborníkem sami: terapie vám může poskytnout cenné strategie pro stanovení hranic a rady jak pomoci svému dítěti.

Duševní problémy u dospívajícího mohou být velmi obtížné, ale nikdy na to není sám. Mnoho lidí si prošlo, nebo prochází, podobnými problémy a mnoho dalších v budoucnu ještě bude. Vždy je tu možnost obrátit se na vyškoleného odborníka, který by si měl s podobnou situací vždy poradit.

Nejčtenější články