Close search

Úzkost kvůli úspěchu je největším nepřítelem, říká čerstvý šedesátník Antonio Banderas

Showpix.cz/Cinevista Zdroj: Showpix.cz/Cinevista

Antonio Banderas po infarktu přehodnotil svůj život a priority. Prý je to ta nejlepší věc, která se mu mohla stát.

Jeho kariéra trvá čtyři dekády, ale první nominaci na Oscara získal až letos. Bylo to za snímek Bolest a sláva (2019), v němž si zahrál komplikovaného stárnoucího filmového tvůrce, ne nepodobného Pedrovi Almodóvarovi, který film napsal a režíroval.

Ten dokonce herce oblékal do svých vlastních šatů, aby bylo propojení co nejvěrnější. A byť šlo o jeden z Banderasových nejsilnějších výkonů, cenu nakonec nezískal. Ukázal ale světu, že se s ním pořád musí počítat.

Osudový Oscar

V roce 1989 se s Almodóvarem podíval na Oscary díky filmu Ženy na pokraji nervového zhroucení. Banderas na událost vzpomíná jako na voskové muzeum, protože poprvé viděl na vlastní oči velké filmové hvězdy jako Jack Nicholson nebo Jane Fonda.

Jeho pozornost ale upoutal někdo jiný, dívka v bílých šatech se perlami, která procházela kolem nich na červeném koberci. Mladý herec vůbec netušil, o koho jde. „Zeptal jsem se Pedra: Jak se jmenuje ta herečka? On mi řekl: To je Melanie Griffith."

Melanie byla tehdy také nominována na Oscara, sošku za Podnikavou dívku ale nezískala. Nicméně tato noc byla důležitá v jiném ohledu. Šest let poté se stanula s Banderasem před oltářem. Dnes už ale pár netvoří, rozvedli se v roce 2015.

Z trávníku na červený koberec

Kluk, který chtěl být fotbalistou, než mu sen zbořila zlomená noha, se v 80. letech stal španělskou hvězdou díky filmům Pedra Almodóvara, v nichž nechyběla sexualita a problematika vztahů stejného pohlaví.

V následující dekádě přestoupil do Hollywoodu, kde lehce ubral na hloubce, a byl víc macho, dokonce i akčním hrdinou. Neuměl jazyk a bral prý každou nabídku, aby se neztratil v džungli. S nultými lety nového století přišly rodinné a animované filmy, a poté trochu zapadl, byť hrát nepřestal.

V roce 2018 na sebe upozornil seriálem Génius - Picasso, v němž ztvárnil slavného malíře v různých životních etapách, se vší vášní a egoismem, ale také vyzařováním a postupným obrušováním hran. Banderas v deseti vynikajících epizodách řekl světu, že ještě tady je a neztratil nic ze svého talentu. Paradoxně ale seriál není to, co dalo jeho životu nový impulz.

Nový Antonio Banderas

Před třemi lety prodělal infarkt, který mu přeházel priority. „Jasně jsem viděl, co musím udělat. Uvědomíte si třeba, že úzkost, kterou máte kvůli úspěchu, je nejhorším nepřítelem, a že existují i jiné věci, které jsou důležitější než peníze," říká v rozhovoru pro The New York Times.

Zatímco předtím měl pocit, že jeho kariéra pomalu uvadá, po infarktu začal objevovat svoje stránky, o kterých netušil, že je má. A zdravotní komplikace považuje za jednu z nejkrásnějších věcí, která mu kdy stala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Antonio Banderas (@antoniobanderasoficial),

José Antonio Domínguez Bandera, jak zní hercovo celé rodné jméno, momentálně žije muzikálem A Chorus Line. V roce 1984 se octl v New Yorku a chtěl se jít podívat na toto představení, ale vstupenky pro něj byly moc drahé. Nyní ho hraje ve vlastním divadle v Malaze a až do pandemie COVID-19 měl každý večer plno. Příští rok by se mělo Banderasovo nastudování přesunout do New Yorku, kde ale zůstane ve španělštině a má ukázat, že muzikál se nemusí hrát jenom v angličtině. Vypadá to tak, že džungle se teď pro změnu přizpůsobí jemu.

Na nejzajímavější filmy Antonia Banderase se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: nytimes.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu