Close search

Už vás nebaví předvánoční stres? Tipy, jak uniknout vánočnímu šílenství

pixabay Zdroj: pixabay

Vrcholí advent a Vánoce jsou za dveřmi. V naší společnosti má být advent časem zklidnění, přípravy na příchod nového života, radostného očekávání narození spasitele, časem, kdy máme víc než kdy jindy touhu dávat a přijímat v duchovním smyslu lidskou lásku a pospolitost. Většina z nás však prožívá úplně jinou realitu. Není ale nutností trávit shonem a stresem každoročně advent. Podívejte, kam se Češi nejraději uchylují, když se chtějí tomu všemu vánočnímu zmatku vyhnout.

Dobrovolně se stáváme obětí předvánočního stresu spojeného s přeplněnými nákupními centry, ucpanými komunikacemi, několikaměsíčního poslouchání koled a sledování ohraných pohádek. Původní smysl vánoc se zcela vytratil a stres ovládá naši mysl víc než v kterémkoliv jiném ročním období. Máme to ale zapotřebí? Pokud patříte mezi ty, kteří toto období nesnáší, raději se mu příště vyhněte, vezměte rodinu a zkuste to jinak než jste byli doposud zvyklí. Určitě vám budou vděčni i oni.

Kam Češi nejčastěji odjíždějí

Nejjednodušším způsobem jak uniknout tomuto je odcestovat. Počet lidí, kteří se nehodlají nechat ovládnout předvánočním šílenstvím a ujedou do nějaké exotické destinace rok od roku roste o desítky procent. A jaké jsou nejoblíbenější cíle, kam odjíždíme, když už nemáme chuť nechat se ovládnout uvedenou realitou?

Afrika, Asie

Nejžádanější je v současné době Egypt. Cenově přijatelná destinace, příjemné teploty vzduchu mezi 20-30 stupni Celsia a 20-25 st. vody v Rudém moři. A kdo není zrovna milovníkem velkých turistických resortů typu Hurghada, může si dopřát poznávací plavbu po Nilu od Káhiry po Asuán s návštěvou nejvýznamnějších egyptských starověkých památek. To vše v příjemných teplotách odpovídajících květnovému či červnovému počasí u nás.

Další vyhledávanou destinací jsou Spojené arabské emiráty, které byly několik let dokonce preferovanější lokalitou než Egypt vzhledem k dobré bezpečnostní situaci. I v Dubaji máte možnost volit buď pobyt v hotelových komplexech v Perském zálivu, nebo zavítat do pouště na velbloudech, projet desetimetrové písečné duny v terénních speciálech, nebo strávit několik dní života mezi kočovnými beduíny.

Ze vzdálenějších destinací je nutno zmínit ještě Thajsko a Bali. Pokud své předvánoční úniky plánujeme dostatečně včas, lze i do těchto východoasijských turistických rájů koupit letenky za velice přijatelné ceny a prožít si ve stabilním příjemném klimatu vše, co tyto země turistům nabízí. Od velmi levného stravování, pohádkově průzračného moře až po budhistické pamětihodnosti ve vnitrozemí.

Evropa

Velmi oblíbeným předvánočním cílem pro sportovně založené jedince jsou lyžařské zájezdy do alpských středisek. V tomto období již disponuje většina z nich dostatečným množstvím přírodního sněhu, ceny ubytování se pohybují pod 50-ti procenty obvyklé sezonní úrovně a mnohá střediska jako např. italské Livigno nebo známá francouzská střediska v Savojských Alpách nabízejí skipasy zcela zdarma nebo za symbolickou cenu.

Ticho domova

Nepoddat se předvánočnímu civilizačnímu stresu lze samozřejmě i v domácím prostředí. Odjezdem na chalupu, meditováním u hořícího krbu, vnímáním ticha spící přírody při procházkách lesem, přečtením zajímavé knihy. Nepodlehnout tlaku reklamy, která nás nutí kupovat si lásku svých bližních sháněním dárků. Vypustit ze svého života televizi, omezit na minimum jízdy autem. Věnovat se sám sobě, poslouchat své nitro, svůj vnitřní hlas, dělat jen to, do čeho mám chuť.

Je jen na nás samotných, jestli období, kdy příroda v našich zápisných šířkách odpočívá, prožijeme v souladu s vnitřní touhou po klidu a odpočinku nebo se necháme ovládnout duchem doby, nervozitou, stresem, kupováním lásky v podobě dárků a všudypřítomnou reklamou.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu