Close search

Unikátní výstava kostýmů a rekvizit ukázala průřez tím nejlepším z československé kinematografie

archiv Zdroj: archiv

Od jara do podzimu probíhala v Galerii Tančícího domu unikátní výstava Retro Biják 60. - 90. let. Na výstavě mohli návštěvníci vůbec poprvé spatřit originální filmové kostýmy, které se objevovaly v těch největších trhácích v průběhu třiceti let.

O filmech rozhodli diváci

Výstava odhalila na 200 kostýmů z téměř 70 filmů a všechny byly zapůjčeny z Barrandovských ateliérů a České televize. O výběru filmů, ze kterých budou kostýmy představeny, rozhodovalo 400 tisíc diváků, proto se jednalo opravdu o nejpopulárnější snímky, které historicky bodují u diváků.

Kostýmy a rekvizity

Mimo filmové kostýmy, které oblékaly herecké hvězdy, měli diváci možnost vidět i filmové rekvizity a fotografie z natáčení. K vidění byly kostýmy a rekvizity například z legendárních filmů Vrchní, prchni, kde byl vystaven i slavný Velorex nebo komická bambulková pletená kolekce, kterou nosila ve filmu rodina Zdeňka Svěráka, Což takhle dát si špenát, Arabela, Starci na chmelu, trilogie Slunce, seno.., Tři veteráni, kde byl vystaven i 15 metrový strom frňákovník a mnoho dalšího.

Různé žánry

Mezi vystavené ilustrace patřily obrázky Adolfa Borna a Káji Saudka, které jsou neodmyslitelně spojeny se sérií komedií Jak svět přichází o básníky. Oblíbený sci-fi seriál Návštěvníci se připomněl jak kostýmy, tak slavným superpočítačem Centrálním mozkem lidstva. Oscarový film Ostře sledované vlaky reprezentovaly proslulou lechtivou scénu s holým zadkem a razítkem. Na své si mohl přijít opravdu každý.

Poděkování patří autorkám i návštěvníkům

Autorkami výstavy byly Jana Sommerová a Nadia Klempířová a patří jim velké poděkování za uspořádání tak unikátní výstavy, která nadchnula bezpochyby tisíce pamětníků i lidí z mladších generací.

Na kostýmy, které připomínají nejpopulárnější snímky československé kinematografie, se podívejte v naší galerii.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu