Close search

Umění odpouštět: Jak se naučit odpouštět a proč je to důležité

pixabay Zdroj: pixabay

Každý z nás se někdy dostane do situace, kdy je třeba někomu odpustit, stojíte před rozhodnutím, jestli odpustit či nikoli. Většinou druhá osoba provede něco, co ve vás vzbudí zlost a smutek a vy stojíte před rozhodnutím. Ukážeme vám, jak se naučit zpracovat danou situaci a proč je tak důležité umět odpustit.

Podívejte se daný problém s odstupem

Když vám někdo ublíží, vnímáte to jako negativní věc. Cítíte se kvůli tomu špatně, proklínáte danou osobu, cítíte potřebu se pomstít. Zkrátka to celé vnímáte v tu chvíli negativně. Pokud se ale na ten problém podíváte s odstupem času, zjistíte, že v životě nejsou jenom negativní a pozitivní situace. V našem životě se většinou všechno děje z nějakého důvodu a pro naše dobro.

My jako lidé máme tendenci všechno hodnotit. Pokud jsme se v někom zklamali, přineslo nám to negativní emoce, vyhodnotíme to jako něco špatného. Přitom dopad té situace se většinou ukáže až za hodně dlouhou dobu a většinou až potom můžete zhodnotit, jestli byla ta situace opravdu tak negativní nebo spíše pozitivní.

Až na druhý pohled

Uvedeme si příklad. Podvede vás váš partner, cítíte se ublížení a zranění, vnímáte to jako zradu a toho člověka už nechcete nikdy vidět. Jenže v ten moment vy netušíte, kam vás tato nastalá situace může v budoucnosti zavést. Nevěra může způsobit, že se s dotyčným rozejdete, ALE díky tomu se seznámíte s naprosto úžasným a daleko vhodnějším partnerem nebo se vám vyskytne spoustu volného času pro sebe a vy se začnete realizovat ve věcech, o kterých jste dřív ani nepřemýšleli.

Odpuštění posílí vás i váš vztah

Druhá možnost je, že se rozhodnete odpustit a dál budovat váš vztah. To mnohdy přinese taky obrovská pozitiva, jelikož jste nuceni něčemu čelit, váš vztah i vaši osobu to nesmírně posílí. Najednou zjistíte, že váš vztah je daleko lepší, než předtím, protože jste si konečně upřímně promluvili.

Tohle je důležité pro uvědomění si, když chcete někomu odpustit. Když už vás nenávist a zášť tíží natolik, že chcete odpustit, uvědomte si, že život není jenom černý nebo bílý a vy nemusíte nutně vidět všechno černě, jako se na první pohled zdá.

Ego dejte stranou

Přestaňte se vyžívat v roli oběti a ublíženého člověka a na toho, kterému chcete odpustit se podívejte bez emocí, bez zraněného ega, podívejte se na něho jako na člověka, který je jenom člověk a proto může občas dělat chyby. Zkuste se vžít do role člověka, který nesoudí a nehodnotí a jenom pozoruje s dávkou lidského soucitu. Nikdy totiž nevíte, kdy vy se dostanete do situace, že někomu třeba i nevědomky ublížíte.

Odpuštění je znak vyzrálosti

To, že jste někomu odpustili poznáte podle toho, že jste schopni mu upřímně přát to nejlepší. A opravdu se to vyplatí, protože nosit v sobě zášť a nenávist, “odskáčete” jenom vy sami, většinou zdravotně. Proto si uvědomte, že všichni jsou si rovni a neznamená, že když vám někdo ublížil a vy to vnímáte, jako křivdu, je v tu chvíli méněcenný. Nepřivlastňujte si druhé osoby, které vám nepatří, ony patří samy sobě a to, že se ocitnete před rozhodnutím odpustit, vnímejte, jako dar od života, který vás má naučit jak být silný a jak být schopný vůbec v životě obstát.

 

Nejčtenější články