Close search

Umění konfliktu. Jak se s partnerem správně pohádat?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Hádky a konflikty jsou součástí každého vztahu, Někdy jsou dobré jako bouřka, která pročistí ovzduší, jindy se ale vše může zvrtnout vy řeknete věci, které už nelze vrátit zpět. Naučte se správně, abyste později nelitovali svých slov a činů.

Hádky a konflikty jsou součástí každého vztahu, Někdy jsou dobré jako bouřka, která pročistí ovzduší, jindy se ale vše může zvrtnout vy řeknete věci, které už nelze vrátit zpět. Naučte se správně, abyste později nelitovali svých slov a činů. 

I výměna názorů je určitým druhem umění. Je nutné totiž vědět, jak správně vést konflikt. Pokud se totiž necháte unést emocemi, může vaše hádka, která například začala kvůli maličkosti, skončit velkými problémy. 

Zůstaňte u tématu

Může to být velice těžké, když se člověk v zápalu boje musí držet tématu, jelikož během hádky existuje tolik věcí, které byste partnerovi určitě chtěli vyčíst. Raději ale zvolte jinou variantu a argumentujte střízlivě a nepřekračujte hranice daného problémy, kterého se konflikt týká. Když dohromady spojíte hned několik záležitostí, které vám sice leží na srdci, ale dané hádky se netýkají, je menší pravděpodobnost, že problém vyřešíte.

Žádné urážky

Partnera nikdy neurážejte a nenadávaje ani na rodinu, přátele, nebo příbuzné. Zdržte se hrubých slov a jízlivých poznámek, jelikož si váš partner může tyto komentáře zapamatovat a podvědomě v budoucnu může tak začít jednat. Koneckonců, proč ne? Když člověka jednou nazvete hloupým, proč by měl svému okolí dokazovat, že takový není.

Zapomeňte na minulost

Během hádek mívají lidé často sklony k tomu vše zobecňovat a hlavně si připomínat minulost a dřívější křivdy. Držte se aktuální záležitosti a nepřipomínejte partnerovi všechny dřívější chyby. Ty už stejně napravit nejdou, můžete jen udělat vše pro to, aby se neopakovaly. 

Time out

Hádky bývají dlouhé a únavné. Mají také často tendenci se zvrhnout v nekonečný kolotoč obviňování a nadávek. Proto je dobré se s partnerem dopředu domluvit na signálu, který bude označovat, že je třeba si dát přestávku. Může si třeba stanovit kódovou větu, nebo slovo při jehož vyslovení by oba partneři měli být schopni svého konfliktu zanechat. 

Najděte kompromis

Každá hádka musí jednou přijít ke konci, ale je vždy rozdíl v tom, jak skončí. Zkuste vyslechnout názor partnera a najít řešení, které by vyhovovalo vám oběma. Pokud totiž řešení nenajdete, hádka na stejné téma brzy přijde znovu. 

Nejčtenější články