Close search

Úklid je skutečný všelék: Čistý domov zlepší psychiku i fyzickou kondici

Pixabay Zdroj: Pixabay

I když úklid nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, určitě se ale alespoň jednou týdně donutíte vzít do ruky vysavač a hadr, abyste znovu dali do pořádku své obydlí. Ukazuje se, že čistota může mít dobrý vliv nejen na fyzické zdraví, ale i na to psychické.

Nepříjemný pocit, který vzniká pokaždé, když podíváme po neuklizeném bytě, zná asi každý. Představa, že brzy budeme muset trávit svůj volný čas vytíráním nebo mytím nádobí netěší asi nikoho. Když ale tuto rutinu ze svého týdenního programu vypustíte, můžete silně ublížit svému zdraví.

Podle studie, kterou vedl profesor Nicole R. Keith na Univerzitě v Indianě, se prokázalo, že lidé, kteří pravidelně ve svém domě uklízí, jsou mnohem zdravější než ti, kteří se těmto povinnostem vyhýbají. U lidí, kteří si na pořádek nepotrpěli, se například častěji projevovaly srdeční choroby.

A není divu. Úklid není jen o tom dát si dům do pořádku, ale také vám pomůže pořádně rozhýbat své tělo. Podle britského deníku DailyMail například během úklidu můžete spálit až 1000 kalorií, některé studie jsou mírnější a uvádějí hodnoty kolem 600 kalorií, což je skoro dvakrát více než při pětikilometrovém běhu.

Pořádek v domě i v hlavě

Nepořádek v domě není ale přínosný ani pro vaše psychické zdraví. Stávalo se vám někdy, že jste v neuklizeném prostředí cítili nejistí a vystresovaní? Pak rozhodně nejste sami. Nečistoty a neuspořádané věci totiž mohou v lidech vyvolávat pocity neklidu a chaosu. Podle studie zveřejněné v magazínu Personality and Social Psychology Bulletin mnohé ženy považují své domovy za „zaneřáděné a nedokončené projekty“.

Podobné pocity a myšlenky vám mohou bránit se ve vlastním domě dostat do klidu po náročném pracovním dni a odpočinout si. Když totiž nevíte, kam jste odložili své klíče a nemůžete je pod stohem papírů najít, pak se zcela jistě dostanete do stresu.

Pokud se budete svému domovu věnovat a pečovat o něj, uspořádáte si své dokumenty a věci denní potřeby, zároveň si uspořádáte své vlastní myšlenky. Úklid sice může být vaší nenáviděnou činností, ale jak už to tak bývá, věci, které často dělat nechceme, nám přinášejí nejvíce užitku.

Nejčtenější články