Close search

Uhrančivý pohled i velký smysl pro humor: Připomeňme si držitele Českého lva Petra Čepka

archiv Zdroj: archiv

Dnes je tomu přesně 24 let, co zemřel známý filmový i divadelní herec Petr Čepek. Nejvíce si ho pamatujeme z filmů Babička, Vesničko, má středisková nebo Tři veteráni. Jeho pronikavý pohled okouzlil snad každou dámu. Nebyl to ale jen fešák z televizních obrazovek, měl také silný smysl pro morálku.

Když byly Petrovi Čepkovi tři roky, zemřel mu náhle otec. Po jeho smrti se s maminkou, která byla hudebně nadaná, přestěhovali za babičkou a dědou do Hrabůvek v Beskydech. Po smrti prarodičů začal Petr zastávat svého otce a začal vypomáhat na okolních statcích. Poté se s bratrem Karlem a maminkou přestěhovali do Ostravy. Právě tam se Petr začal seznamovat s divadlem.

Byl přijat na pražskou DAMU, kde studoval například s Ladislavem Mrkvičkou, Josefem Abrhámem nebo Jiřím Krampolem. V roce 1962 byl při studentském majálesu Ladislav Mrkvička zatčen StB. Celá škola musela podepsat, že je Mrkvička podvraceč. Všichni podepsali, jen jeden dal svoji profesní budoucnost všanc a nepodepsal. Byl to právě Petr Čepek, který v sobě ctil morální hodnoty a smysl pro spravedlnost, kvůli čemuž potom nedostal na DAMU diplom.

V jeho budoucí kariéře mu to evidentně nikterak nepřekáželo. V ostravském Divadle Petra Bezruče začal spolupracovat se skupinou herců vedenou Janem Kačerem. Zde potkal svoji první ženu Janu, manželství však nevydrželo, protože pár nemohl mít děti. S ostravským činoherním klubem se stěhuje do pražského divadla v ulici Ve Smečkách. Práce v pražském Činoherním klubu mu vydržela tři roky, přerušila ji až sovětská okupace. Poté působil ve spřízněném Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Tuto spolupráci přeťala až Petrova smrt v roce 1994.

Petr Čepek byl perfekcionista a velmi ambiciózní muž. Stejné očekával i od svého okolí. Býval zamlklý a občas odsekával. Jeho uhrančivé pohledy spolu s těmito charakterovými rysy byly hlavně pro ženy velice přitažlivé. Zároveň ale Čepek nezkazil žádnou legraci a byl mistrem kanadských žertíků.

O Petra se v polovině 60. let začal zajímat film a on si zahrál pár hlavních rolí. Pro jeho antikomunistický postoj po okupaci nebyl příliš obsazován, přesto se ve filmech a inscenacích objevoval nadále. Po jeho nevydařeném prvním manželství se ještě dvakrát oženil. Z těchto vztahů má dvě dcery, s poslední ženou Ivanou byl až do své smrti. Zemřel 20. září 1994 na rakovinu, bylo mu pouhých 54 let. Za svou poslední roli Fausta získal Českého lva in memoriam.

Nejčtenější články